Znany kontrabasista Peter Riegelbauer poprowadzi zajęcia dla młodych muzyków

Strona główna » Imprezy Dodano: 2018-08-07

Znany kontrabasista Peter Riegelbauer poprowadzi zajęcia dla młodych muzyków

Trwa Akademia Santander Orchestra, projekt skierowany do młodych muzyków, którzy mogą wziąć udział w zajęciach z wybitnymi postaciami ze świata muzyki. Już 11 sierpnia w Centrum Relacyjnym Banku Zachodniego WBK odbędą się warsztaty, które poprowadzi Peter Riegelbauer, Dyrektor Karajan Akademie działającej przy Filharmonii Berlińskiej. Rekrutacja na zajęcia trwa do 8 sierpnia.

- Po wiosennej odsłonie projektu zapytaliśmy młodych muzyków o jakich zajęciach marzą w ramach Akademii Santander Orchestra. Większość zgodnie odpowiedziała, że chcieliby poznać osobowości z innych rynków muzycznych, którzy mają międzynarodowe doświadczenie. Dlatego na naszych kolejnych zajęciach pojawi się Peter Riegelbauer, uznany kontrabasista, który zaproponował własną, unikalną formę prowadzenia zajęć – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Banku Zachodniego WBK.

Wiedza o systemie naboru do najlepszych orkiestr symfonicznych

Zajęcia 11 sierpnia 2018 roku będą miały wymiar praktyczny z punktu widzenia prowadzenia własnej kariery muzycznej. Peter Riegelbauer odpowie na spotkaniu z młodymi muzykami na następujące pytania: jak wygląda egzamin na stanowisko muzyka w światowych orkiestrach symfonicznych, w jaki sposób oceniani są kandydaci przez komisję egzaminacyjną, na co powinni zwrócić uwagę kandydaci podczas przygotowywania się do egzaminu oraz jakie dokładnie aspekty wykonawcze są oceniane. Nie zabraknie też otwartej dyskusji o Karajan Akademie działającej przy Filharmonii Berlińskiej. W zajęciach mogą wziąć udział muzycy różnych specjalności – oczywiście kontrabasiści, ale też skrzypkowie, wiolonczeliści czy altowioliniści. Rekrutacja na wydarzenie trwa do 8 sierpnia 2018 roku. Zgłoszenia zbierane są na stronie internetowej: http://www.santanderorchestra.com/

Peter Riegelbauer, czyli wieloletnie doświadczenie muzyczne

Peter Riegelbauer jest kontrabasistą związanym z berlińską orkiestrą od 8 stycznia 1981 roku, gdy jako pierwszy absolwent Akademii Orkiestrowej zdał egzamin do Filharmoników. W 1983 roku wraz z kolegami z orkiestry założył Scharoun Ensemble Berlin. Odkąd został członkiem Filharmoników Berlińskich, Peter Riegelbauer piastował stanowiska zarówno w zarządzie orkiestry, jak i jej fundacji. Od 2015 roku jest managerem Karajan Akademie, akademii orkiestrowej, działającej przy Berliner Philharmoniker.

Akademia Santander Orchestra – tu rozkwitają młode talenty

Akademia Santander Orchestra to projekt, który skupia się na uzupełnianiu kształcenia muzycznego młodych muzyków poprzez organizację warsztatów masterclass z wybitnymi tutorami oraz wykładów teoretycznych z zagadnień pomijanych w trakcie tradycyjnych studiów muzycznych, m.in. public relations, social media czy zarządzanie finansami. W tym roku pierwsze z całej serii zajęcia poprowadził Wolfgang Emanuel Schmidt, najlepszy wiolonczelista swojego pokolenia. Drugie zajęcia odbyły się z Danielem Stabrawą, skrzypkiem i dyrygentem, pierwszym koncertmistrzem i solistą orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Kolejne zajęcia odbędą się jesienią.