Yaga Kowalik zapowiada nową płytę

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-01-05

Yaga Kowalik zapowiada nową płytę. Premiera w styczniu 

Krakowska artystka od lat związana z piosenką francuską wyda album z piosenkami o miłości.

Yaga Kowalik, jedna z najbardziej wyrazistych przedstawicielek piosenki francuskiej w Polsce, zacznie nowy rok z prawdziwym przytupem. W styczniu 2023 ukaże się bowiem najnowszy album krakowskiej artystki, na którym znajdzie się 10 kompozycji traktujących o miłości.  Płytę wyda firma fonograficzna Gamma. Wybrane na tracklistę utwory to m.in. przepiękna "Nostalgia"  oparta muzycznie na motywach słynnego przeboju "Oczy czarne" oraz piosenka z filmu "Parasolki z Cherbourga", a także piosenka francuskiej kompozytorki M-P Filloux "A L'encre".

Praca nad płytą i nad każdą z piosenek dostarczyła mi wielu emocji, a te z kolei sprawiły że tak trudny czas jakim była pandemia stał się dla mnie czasem niezwykle twórczym i pełnym nowych fascynacji.  – tłumaczy krakowska artystka.

Przedsmak albumu możemy poczuć dzięki singlowi „J'arrive”. To cover piosenki autorstwa Jacquesa Brela, którego twórczość wielokrotnie inspirowała rodzimych artystów. „J'arrive” stanowi część większego projektu i promuje koncert „WIELCY… piosenki francuskiej". Premiera wydarzenia zapowiedziana jest na wiosnę 2023 roku. W programie 16 utworów z repertuaru m.in. Edith Piaf, Juliette Greco, Gilberta Becaud czy Barbary.

Pragnęłam stworzyć swój własny manifest artystyczny, wyrazić sprzeciw wobec rosyjskich działań wojennych. „J'arrive" śpiewałam już wcześniej, na koncercie piosenek Juliette Greco. Wybrałam ten utwór ze względu na jego emocjonalną żarliwość i poruszającą tematykę. Piosenka dotyka problematyki przemijania, symbolicznej niezgody na okrucieństwo, a także potrzeby doświadczenia piękna i miłości. Szczególnie ważna jest dla mnie róża, którą można zobaczyć w teledysku. Kwiat ten, w czarno-białym świecie, jako jedyny zachowuje swój kolor, ma napełniać nadzieją i zwiastować zmiany. Nie jestem w stanie zaakceptować tak okrutnego świata, dlatego spoglądam w przyszłość wypatrując przejawów dobra – mówi o najnowszym singlu Kowalik.

 

Źródło: bluewhalepress.pl