XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-05-07

Po raz 17. w całej Polsce w dniach 8-15 maja obchodzony będzie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Zasmakuj w Bibliotece”. „Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy” – piszą organizatorzy akcji.

Co roku w tym czasie Krośnieńska Biblioteka Publiczna proponuje mieszkańcom Krosna szereg działań popularyzujących książkę i bibliotekę, zapraszając czytelników do przyjścia do biblioteki i skorzystania z naszych usług.

Podobnie jest w tym roku, jednak z powodu warunków związanych z epidemią koronawirusa, w nieco zmienionej formule. Wszystkie wydarzenia realizujemy on-line – i do tej przestrzeni zapraszamy naszych użytkowników. Działając zdalnie też jesteśmy z Wami!

Wszystkie wydarzenia publikowane będą na Facebooku – www.facebook/KBPKrosno, na kanale YouTube oraz stronie www.kbp.krosno.pl

8 maja

- godz.10.00 – „Zasmakuj w obrazach – podstawy Canvy”  /webinarium/

- godz. 12.00 – „Pyszny games room” – biblioteczna gra dla dzieci i rodziców

Bohaterem gry jest Willy Wonka - właściciel fabryki czekolady z popularnej książki Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”. Wraz z bibliotekarzami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej postać zaprasza wszystkich książkowych łasuchów do smakowitej zabawy z bohaterami literatury dziecięcej, którzy ponad wszystko kochają jeść. Wydrukowane i rozmieszczone przez rodziców zagadki, prowadzić będą krok po kroku do odnalezienia pysznej nagrody – kosza ze smakołykami, a pośrednio - do poznania przez dzieci zasad zdrowego odżywiania.

 

11 maja

- godz. 12.00 – „Zasmakuj w legendach… – O Annie i Stanisławie Oświęcimiach Jana  Tulika

Legendę czytać będą bibliotekarze KBP, a po wysłuchaniu treści będzie można rozwiązać quiz przygotowany w oparciu o czytaną legendę.

 

12 maja

- godz. 10.00 – „Smaczne kąski” – polecamy książki o jedzeniu i zasadach zdrowego żywienia…

W formie infografiki zaprezentujemy zestawienie polecanych przez bibliotekarzy książek dla dzieci o jedzeniu, zasadach zdrowego odżywiania oraz zbiorów przepisów, które rodzice mogą wykorzystać ze swoimi pociechami podczas wspólnej „zabawy w gotowanie”.godz. 12.00  - „Zasmakuj w teatrze - Bardzo głodna gąsienica” – przedstawienie teatrzyku kamishibai

13 maja

- godz. 12.00 – „Zasmakuj w legendach… – Czarny rumak Odrzy-koń Jana  Tulika

Legendę czytać będą bibliotekarze KBP, a po wysłuchaniu treści będzie można rozwiązać quiz przygotowany w oparciu o czytaną legendę.

 

14 maja

- godz. 12.00 -  „Hamburgerowa burza” – gra typu LARP

Fabuła gry opiera się na filmie animowanym „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”. Rodzic wciela się w postać naukowca Flinta Lockwooda i odczytuje uczestnikom polecenia. Za każdą odpowiedź dzieci otrzymują żeton (za prawidłową odpowiedź jest to karta ze zdrową żywnością, za złą – z fast foodem). Wygrywa osoba, która ma najwięcej żetonów ze zdrowymi produktami żywnościowymi. Na zakończenie dzieci układają z zebranych żetonów piramidę zdrowego żywienia.

15 maja

- godz. 10.00 – „Zasmakuj w przepisach – książki kucharskie dawniej i dzisiaj” – webinarium z transmisją on-line

- godz. 15.00 – „Zasmakuj w wierszach – Na straganie Jana Brzechwa” - animacja