XVI Bytomska Jesień Literacka

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-11-21

XVI Bytomska Jesień Literacka

21-27 listopada 2022

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bytomskiej Jesieni Literackiej. Tegoroczna, XVI edycja festiwalu odbywająca się w dniach 21-27 listopada nawiązuje do postaci Brunona Schultza – pisarza, prozaika pochodzącego z Drohobycza. W programie na miłośników oraz twórców poezji czekają m.in. spektakle teatralne inspirowane twórczością Schultza – „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą”, warsztaty krytyki literackiej
z dr hab. Zbigniewem Kadłubkiem oraz z dr Janem Baronem, spotkanie autorskie
z prof. Stanisławem Sł. Nicieją, a także wyjątkowe widowisko poetycko-muzyczne „Słup ze słów”.

21 listopada (poniedziałek), o godz. 18.00 zapraszamy do Pałacu w Miechowicach, gdzie
prof. Stanisław Sł. Nicieja opowie o Drohobyczu i jego powiązaniach z postacią pisarza.

22 listopada (wtorek), o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu odbędzie finał konkursu XL Bytomskiej Sceny Recytatora. Do udziału w tym tematycznym konkursie zapraszamy recytatorów oraz wykonawców poezji śpiewanej i etiud teatralnych.

23 listopada (środa), o godz. 17:30  w Bytomskim Centrum Kultury gościnnie wystąpi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego z Kielc, ze spektaklem „Sklepy cynamonowe”.  Ta niezwykła inscenizacja na podstawie prozy Bruno Schultza, to połączenie gry żywego aktora z teatrem cieni. Będzie to próba uchwycenia tego, co nieuchwytne w dziele pisarza za pomocą eksperymentalnych rozwiązań scenicznych.

24 listopada (czwartek), godz. 18:00, na scenie Bytomskiego Centrum Kultury pojawią się młodzi, zdolni bytomianie związani z Teatrem Erato oraz zespołem tanecznym „Hallucinations”, które działają w bytomskim Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Artyści zaprezentują efekt warsztatów teatralnych w postaci uwspółcześnionej wersji „Sanatorium pod Klepsydrą” na podstawie opowiadania Brunona Schultza o tym samym tytule.

25 listopada (piątek), o godz. 17:00 wydarzenia Bytomskiej Jesieni Literackiej ponownie zagoszczą w miechowickim Pałacu - odbędą się warsztaty krytyki literackiej z udziałem znakomitych gości: dr hab. Zbigniewa Kadłubka – dyrektora Biblioteki Śląskiej oraz dr Jana Barona połączone z podsumowaniem XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka.

27 listopada (niedziela), o godz.17.00 zapraszamy na finał  Bytomskiej Jesieni Literackiej.
Z widowiskiem poetycko-muzycznym w Bytomskim Centrum Kultury wystąpią: Jacek Podsiało (poeta, prozaik), Nasta Niakrasava (etnomuzykolożka, śpiewaczka) oraz Jacek Kleyff (wolny twórca piosenek i obrazów). Na program koncertu składają się wschodnie pieśni ludowe w wykonaniu Niakrasavej, poezja Podsiadły oraz autorskie piosenki Kleyffa.

W tym roku, w ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej, po raz pierwszy przygotowano alternatywę dla nieco bardziej aktywnych miłośników literatury pięknej. 26 listopada (sobota), o godz. 14:00 i 16:30 wraz z artystami teatru „Lufcik na Korbkę”  będzie można wziąć udział w jesiennym spacerze „Ulica marzeń” - posłuchamy opowieści inspirowanych działami Brunona Schulza, dotykających miejskości, historii i architektury miasta. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Uliczne spacery. Między Bytomiem
a Drohobyczem” dofinansowanego z budżetu Gminy Bytom.

Organizatorami XVI Bytomskiej Jesieni Literackiej jest Bytomskie Centrum Kultury oraz Gmina Bytom.

Partnerzy: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu, Biblioteka Śląska, Fundacja
w to mi graj, Lufcik na Korbkę, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowy plan oraz bilety na jesienne, poetyckie wieczory można znaleźć na stronie www Bytomskiego Centrum Kultury https://www.becek.pl/program/category,46 , a także na załączonym plakacie.

Będzie nam niezmiernie miło, gdyby udostępnili Państwo w swoich kanałach komunikacji informację o wydarzeniach naszej Bytomskiej Jesieni Literackiej włączając się tym samym w idee promocji literatury.

Zapraszamy na wydarzenia.

Źródło: becek.pl