Wystawa w Galerii Manhattan

Strona główna » Polecamy Dodano: 2015-12-01

Adam T. Burton

Zorka Wollny
Współprace
Otwarcie: 04.12.2015, godz. 19.00
Czas trwania: 04/12/2015 – 08/01/2016


Na wystawę Zorki Wollny „Współprace” złożą się cztery dokumentacje filmowe z ostatnich projektów artystki. Dwie z nich to prace będące rezultatem kooperatywy z teatrem, pozostałe zaś to kompozycje muzyczne. Tym co łączy wszystkie te realizacje to metody pracy, w szczególności zagadnienia choreografii, sposób myślenia o przestrzeni i kompozycji, a przede wszystkim to, że zostały wykonane w tytułowej współpracy.
Na wystawie prezentowane są następujące prace: "Oratorium na orkiestrę i chór mieszkańców Warszawy" (Koncert zrealizowany na Festiwal Warszawska Jesień 2011), "Ofelie. Ikonografia szaleństwa" - (Spektakl zrealizowany w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Współczesnym we Wrocławiu 2012/2013),
"Las" (zrealizowany w Zachęcie w 2013 roku), "Resonance Assembly. Composition for Factory" (koncert zrealizowany w Berlinie 2014).

 

Zorka Wollny jest performerką, autorką filmów video, malarką. Tworzy serie onirycznych filmów video, choreograficzne performance, koncerty (wspólnie z Anną Szwajgier). Ukończyła wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie broni pracy doktorskiej. Jest asystentem w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Artystka współpracuje w największymi polskimi instytucjami sztuki: m.in. Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Sztuki Wyspa oraz CSW Zamkiem Ujazdowskim. W 2009 roku nominowano ją do nagrody "Spojrzenia" Fundacji Deutsche Bank dla najlepszego młodego artysty. W 2010 roku magazyn sztuki "Arteon" przyznał jej tytuł Artystki Roku.
W swoich realizacjach łączy różne media i środki wyrazu. Często zajmuje się tematyką feministyczną i grą z obrazem i obrazowaniem. W pracach video oraz w działaniach performerskich bada ograniczenia oraz styki pomiędzy przestrzeniami prywatnymi, publicznymi i instytucjami. Często współpracuje z grupami tancerzy, poprzez te działania stara się analizować symboliczną przestrzeń instytucji sztuki, m.in. takiej analizy dokonała w stosunku do dawnej siedziby Galerii Manhattan przy ul. Wigury 15. 

 

 

Źródło: Galeria Manhattan, 

https://www.facebook.com/GaleriaManhattan