Wystawa pt. „Artystyczna rodzina Rząsów” w K&K Art Galerii

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-11-12

W ramach cyklu „ Wielopokoleniowe Rodziny Artystów” w K&K Art Galerii od 11 listopada 2020 roku prezentowana jest wystawa pt. „Artystyczna rodzina Rząsów”
 
Na wystawie pokazywać będziemy prace rzeźbiarzy Antoniego i Marcina Rząsów, oraz prace fotograficzne Haliny Rząsowej i Magdy Ciszewskiej- Rząsy.
 
Dwa pokolenia znakomitych artystów, drugiej połowy XX wieku i współczesnych.
 
 
Antoni Rząsa
 
Twórczość rzeźbiarska Antoniego Rząsy jest jednym z najważniejszych zjawisk sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku. Rozpięta między drzewem a niebem była zawsze kontrowersyjna, w każdym odcieniu decyzji artysty, wtedy gdy eksperymentował z materią i gdy mediował z Bogiem.
 
Urodził się w 1919 roku wieku w Futomie, u podnóża Karpat, gdzie splątało się ze sobą wiele kultur i wyznań. W rejonie w którym materiałem użytkowym i duchowym człowieka od zawsze było drewno. W roku 1938 Antoni Rząsa , naturalnym losem , rozpoczyna naukę w  Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, którą przerywa wraz z wybuchem II Wojny Światowej.
 
Do Zakopanego powraca dopiero w roku 1948, aby tam już pozostać na zawsze. W szkole , którą musiał opuścić teraz spotyka Antoniego Kenara. Ich wieloletnia znajomość skutkuję dla Antoniego Rząsy, pracą w szkole, rozkwitem twórczości, kontaktem z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Twórczość rzeźbiarska Antoniego Rząsy należy do jednych z najważniejszych zjawisk sztuki polskiej w drugiej połowie XX wieku. Bardzo indywidualna jak zbiór modlitw wyrzeźbionych w drewnie. Prace Antoniego Rząsy prezentowane były w świecie. ( Włochy, Rosja)choć on sam niechętnie opuszczał Zakopane.
 
 
 
Halina Rząsowa
 
Urodziła się w 1924 r. w Krakowie, tam też ukończyła Uniwersytecką Szkołę Pielęgniarek i Położnych. W wyniku kłopotów ze zdrowiem przeniosła się do Zakopanego. Tu wyszła za mąż za fotografa Janusza Vogla. Dużo czasu spędzali w tatrzańskich schroniskach, robili zdjęcia, które zamieszczali w czasopismach, m. in. w „Taterniku”, redagowanym przez znanego alpinistę i taternika Józefa Nykę, który o pracach Haliny pisał tak:
 
Z jej pomocy korzystam tym chętniej, że oprócz doskonałego opanowania warsztatu, dysponuje ona również znajomością gór i zagadnień górskich, co w naszym piśmie ma znaczenie pierwszorzędne. 
 
Po rozstaniu z Januszem Voglem poślubiła Antoniego Rząsę i podjęła pracę wychowawczyni w internacie szkoły im. A. Kenara. Interesowała się sztuką i kulturą, fotografowała, w specyficzny, poetycki sposób dokumentując prace męża. Jest też autorką pejzaży z Tatr, okolic Dachnowa i Futomy, gdzie często fotografowała krzyże, nieodmiennie wpisane w wiejski krajobraz, silnie związane z ludową religijnością.
 
 
Jej fotografie prezentowane były w 2014, 2018 i 2019 roku na wspólnych wystawach z pracami męża: w Rzeszowie, Dachnowie, Kartuzach, Szklarskiej Porębie i Bielsku-Białej. Zmarła w 1980 roku.
 
Marcin Rząsa
 
Urodził się w 1965 r. w Zakopanem, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, po czym w 1985 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a po roku przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, do pracowni profesora Jana Kucza. Dyplom, pod kierunkiem profesora Grzegorza Kowalskiego, obronił w 1991 roku W latach 1994 - 1995 studiował w Bratysławie w Vysokiej Škole Výtvarných Umení, w pracowni Jozefa Jankovica. Mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie wraz z żoną prowadzi Galerię Antoniego Rząsy.
 
Swoje prace prezentował w kraju i za granicą, m. in. w Berlinie, Bratysławie i Rzymie, w Zutphen w Holandii, w Rosenheim w Niemczech, w BWA Szczecinie, Olsztynie, Zakopanem, Suwałkach, Gorlicach, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Uczestniczył w plenerach rzeźbiarskich w węgierskim Taylla, niemieckim Cap Arcona, na wyspie Rugia, w Słowenii, w Czechach, w Zakopanem i Gorlicach.
 

   
Rzeźba / Obywatel Rząsy jest pikto - gramatycznym , poprawnym obserwatorem. Obywatel Rząsy zazwyczaj stoi, czasem siedzi , lub uczestniczy w obserwacji zbiorowej. Obywatel z drewna, syntetyczny, w dziwnych nakryciach głowy, a to prostych formach mało ozdobnych, lub wręcz przeciwnie, rozbudowanych przez naturę i talent artysty formach barokowych. Przywodzi na myśl wszechobecnego Syna Człowieczego Rene Magritt-a. Obywatel Rząsy to wszechobecny obserwator.

 

Magda CISZEWSKA-RZĄSA
 
Absolwentka wydziału rzeźby warszawskiej ASP, dyplom w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego w 1999 roku.
 
Zajmuje się głównie fotografią i projektowaniem. Od 1999 roku nieustannie staje się Zakopianką. 
 
Mieszka i pracuje w Galerii Antoniego Rząsy. Organizuje wystawy, spotkania autorskie, warsztaty artystyczne. 
 

 
W latach 2008 - 2019 uczyła fotografii w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara.