Wystawa prac laureatów Konkursu im. Józefa Gielniaka w dusznickim młynie papierniczym

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-02-27

Dwa dolnośląskie muzea łączą siły - wystawa prac laureatów Konkursu im. Józefa Gielniaka w dusznickim młynie papierniczym
 
Józef Gielniak, przez poczytny portal artystyczny „Niezła sztuka” nazwany czarodziejem linorytu, swoje plastyczne talenty ujawnił niezwykle wcześnie. Choć w kręgu jego zainteresowań na początku znalazła się głównie akwarela i rysunek, później jego zamiłowaniem rzeczywiście stał się linoryt. Tematem przewodnim twórczości artysty było sanatorium „Bukowiec”, koło Jeleniej Góry, w którym leczył się i pracował. Podczas pobytu w sanatorium stworzył 53 linoryty, 9 monotypii, 4 mezzotinty, 2 akwaforty oraz 37 rysunków i szkiców. Był również twórcą 17 ekslibrisów.
 
 
Komplet genialnych prac artysty, płyty miedziorytnicze, a także liczne pamiątki po artyście, w tym jego księgozbiór, stanowią obecnie własność Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, a od 1977, dla uczczenia jego pamięci, muzeum organizuje Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Choć od początku głównym założeniem konkursu, był przede wszystkim wymóg wykonania prac w technice linorytu, w późniejszych edycjach dopuszczono dzieła we wszystkich technikach druku wypukłego. Konkurs latami zyskiwał coraz większą popularność, również wśród artystów z zagranicy i choć przez ten długi okres wciąż ewoluował, niezmienna pozostała jego główna idea - uhonorowanie pamięci tego wybitnego polskiego artysty grafika.
 
 
Sama inicjatywa stanowi doskonałą promocję dla Muzeum Karkonoskiego, a także całego regionu. Dzięki niej, muzeum miało szansę stworzyć wspaniałą kolekcję współczesnej grafiki wykonanej w technice druku wypukłego – to wszystko dlatego, że prace nagrodzone i wyróżnione przez jury składające się z wybitnych polskich artystów grafików, stają się własnością muzeum w Jeleniej Górze. Część z nich prezentowana jest na wystawach pokonkursowych w siedzibie muzeum. Teraz natomiast dzięki współpracy Muzeum Karkonoskiego i Muzeum Papiernictwa, prace z dwóch ostatnich edycji Konkursu podziwiać będzie można właśnie w murach dusznickiego młyna papierniczego. Na ekspozycji, oprócz prac pokonkursowych zobaczymy większość płyt linorytniczych, księgozbiór, kalendarze oraz pamiątki po artyście.
 
 
Źródło: muzpap.pl