Wystawa malarstwa Mariusza Ołowskiego w Koneserze

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-02-07

Malarstwo / Mariusz Ołowski
Wernisaż: 11 lutego 2023, sobota, godz. 18.00, Centrum Praskie Koneser, Plac konesera 2, Warszawa
Sala Eventowa Laboratorium, czyli warsztat pasażu Konesera

 

Mariusz Ołowski – grafik, malarz, rysownik, animator i opiekun artystyczny. Tworzy obrazy wykorzystując różne materie. Bada i wchodzi w dialog ze strukturami wokół.

Poddaje swoje prace naturze. Ona uszlachetnia je w taki sposób, w jaki ręka ludzka nie byłaby w stanie powtórzyć! Prawa fizyki i reakcje chemiczne mają własne zasady estetyki. Inspiruje go odwieczny i skrajny egoizm we wszystkich tych procesach. Każdy materiał o innych właściwościach pozwala odkryć coś, co dotyczy każdego z nas i może być dla nas metaforą.

Chce być strażnikiem i obserwatorem tego, co się dzieje bez udziału człowieka, a jednocześnie samodzielnie rozkwita.

Bonjour!
Kolejna okazja do spotkania i pokazania tego, co dla mnie najważniejsze. Zobaczycie jak wyprawa do Nowego Yorku wpłynęła na moją twórczość.

PRZESTRZEŃ LABORATORIUM KONESERA wielokrotnie przekracza potencjał miejsc, w których wystawiałem prace. Czy dam radę wypełnić godnie przestrzeń po Banksy'm? To dla mnie ciekawe doświadczenie!


Urodziłem się 17 czerwca 1995 roku jako trzeci syn Bogusławy i Sławomira w Wołominie. Dorastając, artyści odwiedzali mój dom, a ja chodziłem na wiele wystaw. Pierwszym krokiem w mojej artystycznej podróży była decyzja o wstąpieniu do Liceum Plastycznego w Warszawie. Pochodząc z małego miasteczka, będąc w stolicy, mogłem zaobserwować dynamikę rywalizujących sił między ludźmi i ich szybkie tempo życia. Po ukończeniu studiów wstąpiłem do Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, gdzie poznawałem świat animacji. Miałem szczęście pracować pod okiem „mistrza” Daniela Szczechury. Czułem się jednak, jakbym utknął w cyfrowym więzieniu. W końcu przeniosłem się do tradycyjnego działu graficznego. Z pomocą Andrzeja Kaliny znalazłem sposób na odprężenie umysłu, chwytając wszystko pod ręką – kwas, klej, cola, jogurt, ogień itp. i tworzyć sztukę. Moją naczelną zasadą stała się improwizacja, obejmująca przemiany chemiczne pierwiastków. Takie podejście sprawiło, że efekty mojej sztuki były dla mnie ciągłym zaskoczeniem. W 2018 roku podczas tworzenia sztuki obie ręce stanęły mi w ogniu. Moja lewa ręka, którą maluję i piszę, została poważnie spalona. Ten wypadek tylko wzmógł moje zainteresowanie sztuką wywołaną naturalnymi procesami. Odtąd poddałem się egoistycznym procesom natury. Zauroczyłem się ideą przypadku i zdałem sobie sprawę, że błędy są znane tylko królestwu ludzi, ale obce naturze. Moje życie stało się eksperymentalnym poszukiwaniem, patrzeniem na świat przez pryzmat przypadku. Widzowie, patrząc na moją sztukę, mogą zmienić sposób działania umysłu poza jego uwarunkowaniami i przeszłymi doświadczeniami lub skojarzeniami. Trzymanie się z daleka od tego, co znane, pozwala mi tworzyć w nieskończoność.
 

Wystawa czynna od 12 lutego do 28 lutego 2023 (poniedziałek-niedziela godz. 13.00-20.00).

Organizator: Dom ze sztuką we współpracy z Praskim Centrum Koneser

Więcej: https://www.facebook.com/events/719121436225445?ref=newsfeed


 

WYSTAWY

2022

Wystawa zbiorowa, Goypa Art Gallery, Paryż, Francja

2021

Wystawa indywidualna, NŚM, Nowy Świat 63, Warszawa, Polska

Wystawa zbiorowa, Galeria Hus, Paryż, Francja

2020

Wystawa indywidualna, Galeria CKR, Raszyn, Polska

Wystawa indywidualna, DK Kadr, Warszawa, Polska

Wystawa indywidualna, Galeria Pod Arkadami, Łomża, Polska

Wystawa indywidualna, Quartier, Metisseur, Lamure-Sur-Azergues, Francja

2019

Wystawa indywidualna,  Warszawa, Polska

Wystawa zbiorowa, Triad, Rzeszów, Polska

    Wystawa zbiorowa, Galeria Stara Prochownia, Warszawa, Polska

 

Mariusz Ołowski

Kontakt: (+48) 884 835 000, j.nesser.k.art.kropka@gmail.com

 

Źródło: zacisze.waw.pl