Wystawa Gwiezdne Wojny w Muzeum Dobranocek

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-02-11

Gwiezdne Wojny
Wystawa czasowa 15.02.2016 – 15.04.2016 roku.

15 lutego 2015 roku otwieramy wystawę Gwiezdne Wojny.

 

W Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zagości wyjątkowa wystawa.
Otwarcie 15.02 - wyjątkowo w poniedziałek, gdyż przez okres ferii zimowych Muzeum Dobranocek będzie czynne od poniedziałku do niedzieli.

 

Gwiezdne wojny to cykl filmów science fiction, związanych ze światem stworzonym przez ich reżysera George'a Lucasa, których akcja dzieje się „dawno, dawno temu w odległej galaktyce...”.
W 1976 roku została wydana książka autorstwa Alana Deana Fostera, a rok później premierę miał sam film. Okazał się wielkim hitem. Przebojem podbił serca fanów. Kolejne filmy stały się więc tylko kwestią czasu.

 

W Muzeum Dobranocek zaprezentujemy zbiory Muzeum Dwóch Imperiów, założonego przez Tomasza Klauza. Siedzibą jest XVIII wieczny dwór rodziny Gorzeńskich. Pierwotnie – od 2006 roku – muzeum prezentowało tylko czasy napoleońskie ale w roku 2012 z pomysłu syna Juliana zostało powiększone o ekspozycję poświęconą historii gwiezdnej sagi.  Zbiory są bogate i prezentowane na wystawach w całej Polsce. Od lutego 2016 roku w nowej części powstała ekspozycja prezentująca 36 postaci z filmu oraz kompletna kolekcja klocków Lego Star Wars.
W Muzeum Dobranocek będzie można zobaczyć wydawnictwa, plakaty, zdjęcia aktorów z autografami, kolekcjonerskie wydania płyt DVD, figurki żołnierzy klonów i szturmowców oraz innych postaci. Atrakcją wystawy będą manekiny postaci: m.in.: rycerz Jedi, Darth Maul, Boss Nass  i strażników Palpatine’a. Będą także modele statków kosmicznych, klocki Lego i różnorodne gadżety popularyzujące film.
Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne; lekcje muzealne dostosowane do wieku, warsztaty plastyczne i filmowe. W czasie ferii zimowych muzeum będzie czynne od poniedziałku do niedzieli. Szczegóły informacji zawarte są na stronie internetowej.

 

Oferta edukacyjna.
Lekcje muzealne dla przedszkola
Colargol w Kosmosie – lekcja muzealna na temat wyprawy na Księżyc sympatycznego misia w niebieskim krawacie.
Lekcje muzealne dla szkoły podstawowej
a) Układ Słoneczny i jego miejsce w Galaktyce – lekcja muzealna, zapoznanie z podstawowymi pojęciami oraz układem planet.
b) Jak jest zbudowana błękitna planeta? – lekcja muzealna na temat Ziemi, jej budowy oraz położenia w Układzie Słonecznym wraz z projekcją filmu „Narodziny Ziemi”
c) Statki kosmiczne – od rakiety do Gwiazdy Śmierci - wraz z bohaterami gwiezdnej sagi poznajemy ich kosmiczne środki transportu w nawiązaniu do rakiet latających w kosmos.
Lekcje muzealne dla gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalnej
a) „Huston mamy problem!” – Dzieje lotów w kosmos. Lekcja muzealna na temat najważniejszych wydarzeń związanych z historią lotów na Księżyc.
b) Anakin Skywalker jako postać tragiczna. Poznajemy sylwetkę  najbardziej znanej postaci z „Gwiezdnych Wojen”, jej historię, przeżycia oraz przemianę.
c) Życie i śmierć gwiazdy. Lekcja odpowie na pytania: Czy gwiazda zawsze wygląda tak samo? Czy się zmienia? Jak długo żyje? Czy faktycznie spada, a w końcu co to jest czarna dziura i biały karzeł?
Warsztaty plastyczne
a) Skonstruuj swojego droida –wspaniała zabawa budowy robotów z kartonowych pudełeczek i kolorowego papieru na przykładzie R2-D2.
b) Eko-rakieta – konstrukcja statku kosmicznego z materiałów ekologicznych, których inspiracją będą pojazdy z „Gwiezdnych Wojen”
c) Gwiezdne wycinanki – warsztaty twórcze w których niezbędne będą nożyczki i … wyobraźnia, stworzymy maski galaktycznych bohaterów z użyciem papieru kolorowego i bibuły
Warsztaty filmowe
Podróż po Galaktyce – klatka po klatce odtworzymy kultowe sceny gwiezdnej sagi, na planie zdjęciowym pojawią się: Mistrz Yoda, Han Solo, Leia, Chewbacca.

 

Zapraszamy serdecznie.

 

Źródło: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

http://www.muzeumdobranocek.com.pl