Wystawa Anny i Jarosława Luterackich pt. :Ty i Ja”

Strona główna » Polecamy Dodano: 2024-06-24

30 czerwca 2024 r. o godz. 15 odbędzie się wernisaż wystawy Anny i Jarosława Luterackich pt. „Ty i ja” w Pałacu w Jabłonnie.
 
Galeria sztuki Polish Art & Design organizuje podwójną wystawę artystycznego małżeństwa Anny Luterackiej i Jarosława Luterackiego, podczas której prezentowane będą rzeźby i obrazy. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 czerwca o godz.15:00 w Oranżerii Pałacu w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 105. 
 
Wystawa „Ty i Ja” jest przedstawieniem dwóch przenikających się działalności wieloletnich partnerów życiowych – Anny i Jarosława Luterackich. To opowieść o tym, jak kształtujemy się przez lata żyjąc, razem pracując, wymieniając się myślami w pracy i w życiu. Twórczość artystów nie jest dla siebie konkurencyjna. Anna tworzy przestrzenne obrazy z papieru oraz rzeźby z ceramiki, drewna i metalu, a Jarosław maluje obrazy na płótnie. Można by rzec, że zaprezentujemy dwie indywidualne wystawy, ale twórczość Luterackich współgra ze sobą, tak jak w relacji którą tworzą.
 
 
Anna Luteracka jest twórczynią rzeźb o nazwie "Kruchomiękkie". Autorka operuje różnorodnymi materiałami z pełnym szacunkiem traktując drewno, a pracując z gliną kreuje misterne budynki, tworzące całe ceramiczne miasteczka, ale również ceramikę która przybiera  formę ryb. Podczas wystawy „Ty i Ja” Anna Luteracka zaprezentuje rzeźby z takich serii jak Wieże uczuć i Drabiny szczęścia, oraz serię Naturalnie – antropomorficzne rzeźby oddające hołd kobietom.
„To już kolejna wystawa którą organizujemy w atrakcyjnej przestrzeni pałacowej oranżerii. Patrząc na ostatnią wystawę Józefa Wilkonia podczas której prezentowaliśmy m.in. rzeźby wśród roślinności, zapowiada się bardzo ciekawa aranżacja rzeźb Anny Luterackiej właśnie wśród roślin” – mówi kuratorka wystawy, Agnieszka Ostrowska-Domalążek z galerii sztuki Polish Art & Design. 
„Na wystawie w Jabłonnie pokażę kilkanaście rzeźb i obiektów. Pełne zadumy Kobiety- PraMatki, skamieniałe opiekunki, wróżki, elfy (tak sobie je nazywam), jakby wykute lub zastygłe w skale, twardej i niedostępnej, ale zawsze otoczone domkami, bo każdy z nas marzy o domu, pełnym zrozumienia, ciepła i miłości. Będą Łodzie Nadziei, z drabinami szczęścia zamiast żagli, ale na kołach, aby zawsze zmierzały do przodu. Będą Magiczne Miasta na kłodach drewien, odzyskanych, uratowanych przed ostateczną zagładą. Miasta, gdzie domki  przycupnęły na ostrych krawędziach niczym ptaki zbierające się do lotu, bądź śpiewające swoje wiosenne trele… będzie moja Narnia.” – zapowiada Anna Luteracka.
W trakcie wystawy „Ty i Ja” Jarosław Luteracki z kolei przedstawi ponad dwadzieścia obrazów na płótnie w stylu figuratywnym, w typowym dla siebie malarstwie pozbawionym przestrzeni, pełnym kontrastów kolorystycznych, ale bez nadużywania ilości barw. Luteracki maluje obrazy przedstawiające relacje międzyludzkie, damsko-męskie, żartobliwe sytuacje z życia, zawieszone zwykle w metaforycznym świecie, co zbliża jego twórczość do Magicznego Realizmu. Swoje malarskie opowieści tworzy poprzez symbole, mocno powiązane z tytułami obrazów. Jest obserwatorem skupiającym swoją uwagę na gestach, spojrzeniach, z których wyciąga wnioski i buduje z nich fabułę - czasem prześmiewczą, czasem nostalgiczną, czasem interpretującą porzekadła czy przysłowia, ale zawsze poruszającą się wokół relacji między ludźmi. 
„Lubię obserwować ludzi. Zbierać inspiracje z ich zachowań, czy wypowiedzi, a później, w swoich obrazach o tym wszystkim opowiadać. Jestem malarzem kobiet, którym nierozłącznie towarzyszą mężczyźni. Opisuję ich relacje.” – mówi Jarosław Luteracki.
 
 
Symbolem obrazów Jarosława Luterackigo stały się kobiece włosy, dominujące w kompozycji, często stanowiące większość tła obrazu a zbudowane z misternie wymalowanych ornamentów.
 
„Cenię silną konstrukcję obrazu i ornament. To wyniosłem ze studiów, oddając się wtedy projektowaniu druku na tkaninie i malarstwu abstrakcyjnemu. Wręcz na wzór ikon bizantyjskich, pokazujących postacie spokojnie, lecz zdecydowanie osadzone na prostych tłach.” – dodaje Luteracki.
 
„W 15-letniej historii galerii Polish Art, to kolejna wystawa ciekawych artystów, których dzieła ośmielają by im się przyjrzeć, zapraszają do dialogu, pozwalają oddać się refleksji a nawet zaprosić do domu na stałe.” – mówi właścicielka galerii, Agnieszka Ostrowska-Domalążek i dodaje „Tak brakuje nam pozytywnych myśli, patrzenia w przyszłość z nadzieją, a początek lata i wystawa tak barwnych twórców jak Anna Luteracka i Jarosław Luteracki, będzie wspaniałą okazją do obcowania ze sztuką w przyjaznym, pełnym natury miejscu jakim jest oranżeria Pałacu w Jabłonnie, w której w tym roku nasza galeria organizuje wystawy”.
 
 
Anna Luteracka - urodzona w 1967 r., przez większą część swojego życia tworzy w ceramice i drewnie. Od 1998r. prowadziła galerie w Łodzi i Inowłodzu. W 2014 roku, niemal po 30 latach mieszkania w Łodzi wróciła do swoich rodzinnych stron Inowłodza wraz z mężem Jarosławem Luterackim. Parę kilometrów od niego, kilka lat później, pod Opocznem znaleźli swoją Narnię, wieś  pełną spokoju, otoczoną  łąkami, polami i lasami. Wielka stodoła stała się ich letnią pracownią malarską, w oborze zasiedliła się pracownia ceramiki i rzeźby. Codzienne ptasie słuchowiska nastrajają nostalgicznie, bliskość natury rozaniela… To tam powstają ich prace, tam znajdują inspirację.
Jarosław Luteracki - urodzony w 1967r w Tomaszowie Mazowieckim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Uprawia malarstwo i rzeźbę. W latach 90-tych równolegle do malarstwa sztalugowego zajmował się dekoracją wnętrz i malarstwem iluzjonistycznym na ścianach. Ta działalność wywarła ogromny wpływ na Jego obecną twórczość. Wykorzystanie elementów zdobniczych-ornamentalnych nieprzerwanie do teraz jest udziałem w tworzenia struktur na płaszczyznach budujących kompozycję obrazów. Kompozycje te silnie skonstruowane z wykorzystaniem wąskiej, skontrastowanej gamy barw nadają obrazom nieco abstrakcyjny wymiar. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że główną ich cechą jest opowieść. Jego obrazy znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w kraju i za granicą. 
 
Galeria Polish Art&Design działa od 2008 roku i właśnie świętowała 15-lecie działalności. Galeria oferuje malarstwo uznanych polskich artystów takich jak Józef Wilkoń, Leszek Sokół, Dariusz Miliński, Alicja Słaboń-Urbaniak, Dariusz Twardoch, Jarosław Luteracki, Małgorzata Piątek-Grabczyńska. Współpracuje z artystami tworzącymi Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich takich jak Krzysztof Ludwin, Adam Papke czy Beata Musiał-Tomaszewska. Oferuje giclee (fine art prints, inkografie) m.in.: Edwarda Dwurnika, Rafała Olbińskiego i jest wydawcą giclee Józefa Wilkonia, Dariusza Twardocha i Leszka Sokoła w edycjach limitowanych.
 
Galeria cyklicznie organizuje stacjonarne wystawy w Warszawie, w Pałacu w Jabłonnie i w Krakowie. W 2019 roku galeria sztuki Polish Art&Design poszerzyła zakres działań 
o artystyczną pracownię oprawy obrazów, tak aby nadawać indywidualny charakter oferowanym dziełom. Galeria Polish Art&Design jest wydawcą printów kolekcjonerskich Józefa Wilkonia, Dariusza Twardocha i Leszka Sokoła. Wspiera także aukcje charytatywne, m.in. WOŚP i fundację Ziarno sztuki - Ogród nadziei.
 
Kuratorka wystawy: Agnieszka Ostrowska-Domalążek
Data wernisażu: 30.06.2024 godz. 15:00
Miejsce: Pałac w Jabłonnie, budynek Oranżerii, ul. Modlińska 105, 05-110 Jabłonna
Wystawa czynna codziennie do 14.07.2024 w godz. 12-18
Organizator wystawy: galeria sztuki Polish Art & Design www.polish-art.eu
W trakcie wystawy będzie prowadzona sprzedaż.
 
Wstęp wolny
 
Źródło: polish-art.eu