Wystawa Adama Papke i Anatola Martyniuka pt. „Pejzaż bez granic”

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-08-17

17 sierpnia 2021 r. o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy Adama Papke i Anatola Martyniuka zatytułowanej „Pejzaż bez granic”. Wystawę organizuje galeria Polish Art & Design we współpracy
z Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu. Prezentowani artyści przyjaźnią się
i należą do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i choć dzieli ich granica Polsko-Ukraińska , to w ich twórczości nie ma granic.

„Z ogromną radością po  dłuższej przerwie, wychodzimy wreszcie z naszej internetowej przestrzeni do ukochanego zabytkowego Fortu Sokolnickiego w Warszawie aby na żywo zaprezentować twórczość Adama Papke i Anatola Martyniuka.” – mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, organizatorka wystawy, prowadząca galerię Polish Art & Design. „Chcielibyśmy powrócić do naszych cyklicznych wystaw promujących malarstwo które w Warszawie organizujemy wraz z Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego ” – kontynuuje.

Adam Papke to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego
w Bydgoszczy. W latach 1987 -1993 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek artystyczno – pedagogiczny. W 1993 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią oraz projektowaniem graficznym. Jeden z czołowych pejzażystów polskich operujących techniką akwareli.
Adam Papke brał udział w licznych plenerach oraz podróżach artystycznych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m. in.
w Niemczech, USA, Kanadzie, Japonii, Hiszpanii, na Ukrainie, we Francji, Szwecji, na Litwie, w Peru, Norwegii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Członek zarządu Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

 

" Pejzaż bez granic” jest dla mnie okazją do podsumowania poszukiwań, zgłębiania techniki akwareli
z ostatnich lat pracy twórczej. Zapisem "łapania" tego co dla mnie istotne z tych bliższych i z tych dalszych podróży, chwil przetwarzania i wypowiadania się w tej jedynej w swoim rodzaju tej mojej naj - akwareli." –
mówi Adam Papke.

Drugi uczestnik wystawy - Anatol Martyniuk - urodził się w polsko-ukraińskiej rodzinie w Krzemieńcu na Wołyniu. Ukończył studia artystyczne we Lwowie. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych
i zbiorowych m. in.: wystawa indywidualna w Angers (Francja), Duren (Niemcy) czy w Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Międzynarodowe Biennale Akwareli – Castra (Słowenia), Międzynarodowa Wystawa Akwareli European Confederation of Watercolour Societes w Avignon (Francja), Alessandrii (Włochy), Salamance (Hiszpania). Anatol Martyniuk brał udział w wielu plenerach i podróżach artystycznych w Europie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych m. in. w Polsce, Francji, we Włoszech, w Niemczech, USA czy na Ukrainie. Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

„Obrazy które prezentuję na obecnej wystawie, są o różnej tematyce. Prace plenerowe powstały podczas moich corocznych wyjazdów do Włoch. Kompozycje w małych formatach to fragmenty pomysłów, które rodzą się przez emocje i ciepłe wspomnienia. Stąd mogą się pojawić nawet świąteczne tematy, jak np.
w obrazie „Kolęda”. Kolejne pejzaże, architektoniczne, wiążą się z miejscem, w którym obecnie mieszkam, czyli ze Lwowem. One mają charakter fiksacji pewnej emocji, czasem światła, jakiejś scenki, czy harmonijnego układu, który widzę na spacerach po tym fantastycznym miejscu.”
– mówi Anatol Martyniuk.

 

  • Data wernisażu: 17.08.2021 godz. 18:00
  • Miejsce: Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego ul. Czarnieckiego 51, Warszawa
  • Wystawa czynna do 25.08.2021 r. (z wyłączeniem 21.08) w godz. 13-18
  • Organizator: Galeria sztuki Polish Art & Design www.polish-art.eu, Agnieszka Ostrowska-Domalążek, galeria@polish-art.eu  tel. 693 250 808 
  • Współorganizator: Fundacja Nowy FORT Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego
  • Patronat medialny: Radio Chillizet, Gazeta Żoliborza, Kultura i Sztuka, Businesswoman & Life, Imperium Kobiet

 

Wstęp wolny.

 

Galeria sztuki Polish Art & Design oferuje malarstwo uznanych współczesnych artystów takich jak Józef Wilkoń, Dariusz Miliński, Waldemar Marszałek, Leszek Sokół czy Jarosław Luteracki. Posiada w ofercie również kolekcjonerskie inkografie m.in. Edwarda Dwurnika i Rafała Olbińskiego. Galeria prowadzi także własną pracownię oprawy obrazów, grafik, printów, dyplomów i fotografii. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, pomimo że sama galeria ma charakter internetowy, funkcjonuje również
w przestrzeni stacjonarnej będąc organizatorem cyklicznych wystaw w Warszawie i Krakowie. Początek galerii sięga 2008 r., gdy Agnieszka Ostrowska-Domalążek została managerem Dariusza Twardocha, tworząc z Nim jedną z pierwszych internetowych galerii autorskich, która w naturalny sposób się rozwijała, oferując z czasem malarstwo również innych artystów. Obecny kształt galeria sztuki Polish Art. & Design przybrała w 2016 r.

 

Fundacja Nowy FORT prowadzi działalność na styku kultury, sztuki i biznesu. To platforma wymiany postępowych myśli, kreowania projektów. Wierzymy, że możemy wpływać na jakość życia społeczeństwa w swojej różnorodności. Celem Fundacji jest wspieranie i poszerzanie grona ludzi myślących, czujących, mówiących po europejsku. Ludzi, którzy kierują się w swoim życiu prywatnym
i zawodowym wartościami obowiązującymi w Europie. Fundacja dba o kulturę i komunikację w tym gronie.

Źródło: polish-art.eu