Wystawa „Polscy monachijczycy” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Strona główna » Polecamy Dodano: 2024-01-31

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu jeszcze do 11 lutego trwa wystawa „Polscy monachijczycy” prezentująca malarstwo polskich artystów z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B. G. Woźnickiego.
 

Mianem „szkoły monachijskiej” określano w dziejach sztuki polskiej artystów, którzy podjęli, bądź kontynuowali edukację w stolicy Bawarii.
Polscy studenci nie tworzyli jednolitej grupy artystycznej, podporządkowanej konkretnym regułom twórczym. Ich wyróżnikiem była narodowość oraz swoista „nuta polskości”, która ujawniała się w każdym z przedstawionych tematów w obrazie, a obejmujących: sceny historyczne, kompozycje symboliczne, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaż.
Brak Polski na mapie dziewiętnastowiecznej Europy oraz nieudane powstania narodowe, sprawiły, że wielu młodych, jak i ukształtowanych już twórców zdecydowało się na wyjazd do Monachium, tworząc tym samym największe skupisko Polonii artystycznej poza granicami nieistniejącego kraju.
 

Na wystawie „Polscy monachijczycy” prezentujemy około 40 prac malarzy działających od 1 poł. XIX do pocz. XX wieku, wśród których zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, czy związanych z Radomiem i niedalekim Orońskiem (odpowiednio) – Jacka Malczewskiego oraz Józefa Brandta (nieformalnego lidera grupy).
Warto podkreślić, że prace przedstawicieli tzw. „szkoły monachijskiej” znajdują się również w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Twórczość monachijczyków cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających polskie muzea, ale równie chętnie ich prace pozyskiwane są do zbiorów prywatnych.
Prezentowana ekspozycja jest niewątpliwie atrakcyjnym przeglądem malarstwa polskiego i stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z wyborem prac polskich twórców znajdujących się na co dzień w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
 
 
Wystawa objęta patronatem honorowym profesora Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Partnerem wystawy jest PGE Polska Grupa Energetyczna
 

„Polscy Monachijczycy”
Kurator: Igor Chomyn
Koordynacja: Magdalena Kwiatkowska – Rzodeczko, Paulina Szymalak-Bugajska
Wystawa potrwa do 11 lutego 2024 roku.

Źródło: muzeum.edu.pl