Wystawa "wystawę Z miłości i wiatru"

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-07-19

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie ma zaszczyt zaprosić na wystawę interdyscyplinarną Z miłości i wiatru.

Wystawa prezentująca dzieła różnych artystów - Ludwika Maciąga, Edwarda Dwurnika, Piotra Naliwajko, Bogusława Lustyka, Daniela Pieluchy, Leszka Żegalskiego, Jana Norberta Dubrowina, Stanisława Chomiczewskiego, Leszka Jampolskiego, Janusza Szpyta, Anny Wysockiej, Patrycji Dubiel, Tomasza Górnickiego oraz artystów środowiska częstochowskiego: Haliny Bartelak, Zdzisława Wiatra, Jerzego Filipa Sztuki, Jacka Sztuki, Małgorzaty Świertok, Jerzego Kędziory, Rafała Cierpiała - zbudowana wokół wystawy twórczości Zofii Raczkowskiej. Różnorodność technik i sposobów wykonania prezentowanych dzieł - fotograficznych, malarskich, graficznych i rzeźbiarskich - pozwala na szerokie ujęcie głównego tematu wystawy. A jest nim figura konia pokazanego w sposób realistyczny, a zarazem symboliczny, jako jeden z motywów polskości. Mimo że dziś koń raczej zniknął z naszego krajobrazu, pozostał inspiracją dla artystów i jest zdolny poruszyć wyobraźnię każdego Polaka.

Pierwszą część ekspozycji, prezentowaną w sali Śląskiej MGS, stanowią obrazy zmarłego niedawno wybitnego pejzażysty i batalisty prof. Ludwika Maciąga, dla którego konie były najważniejszą częścią zarówno życia jaki i twórczości. W sali Poplenerowej zobaczymy wystawę Zofii Raczkowskiej, artystki fotograf, która wyspecjalizowała się w niezwykle wąskiej dziedzinie fotografii – robiąc zdjęcia koni. I doszła w niej do perfekcji…

Urodziła się 14 marca 1932 w Warszawie, zmarła 27 kwietnia 2013 w Warszawie. Pochowana na cmentarzu w Komorowie. Była członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, autorką wielu publikacji albumowych, laureatką europejskich konkursów. Poza uczestnictwem w wielu wystawach międzynarodowych, swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Kolumbii (1983), Danii (1985), Szwecji (1985), Warszawie – w galerii Związku Polskich Artystów Fotografików (1990). Fotografią zainteresowała się na początku lat 60-tych. Zaczynała od zdjęć rodzinnych, wkrótce zajęła się fotografią prasową, fotoreportażem. Z czasem go głosu doszła jej pasja i miłość do koni, i to one stały się wiodącym tematem jej zdjęć. Wybór stałego motywu w żadnym stopniu nie ograniczał kreatywności i świeżości spojrzenia – Zofia Raczkowska wykonywała fotografie różnymi technikami, w odmiennych okolicznościach i świetle, w różnych częściach Polski i poza jej granicami, a przede wszystkim – koniom arabskim. Lubiła fotografować konie w naturalnej scenerii, tam gdzie przychodziły na świat, gdzie dorastały, skąd później zostawały nabywane przez najlepszych hodowców i pasjonatów. Można ją było spotkać z aparatem w Stadninach Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, w Michałowie, Białce… Dzięki jej pasji i mozolnej pracy zbudowano sporą dokumentację fotograficzną arabów - tych najpiękniejszych z koni. W fotografii barwnej wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl, z zastosowaniem malarskiej kolorystyki, nazywany często „impresjonistycznym”. Przez 20 lat była autorką zdjęć do katalogów słynnych i przynoszących wielkie wpływy aukcji koni arabskich ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie czy Białce.



Wystawa "Z miłości i wiatru" jest działaniem artystycznym o wielu walorach artystycznych i edukacyjnych. Wśród odwiedzających, a szczególnie dzieci i młodzieży szerzyć będzie wiedzę o polskiej  historii, kulturze i sztuce. Pozwoli rozwinąć dyskusję związaną z historią Polski, jak również z działaniami związanymi z naturą.

Kuratorem wystawy jest dyrektor galerii Anna Paleczek-Szumlas, a współorganizatorem Artur Bober - miłośnik koni, jeździectwa i sztuki. Właściciel firmy BOBER TEAM. Absolwent AWF Wrocław, kaskader (Potop), szybownik i skoczek. Trener I klasy, medalista MP, były trener Reprezentacji Polski seniorów i juniorów w WKKW.


Z wyrazami szacunku Robert Jodłowski. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie.

Źródło: galeria.czest.pl