Wystawa "Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Prezentacja zbiorów kolekcjonerów szczecińskich”

Strona główna » Polecamy Dodano: 2024-04-24

 

Data:  26.04 – 27.07. 2024 |  Miejsce: Willa Lentza, Szczecin  | Kurator: Renata Zdero 

Organizator: Willa Lentza

 

Opis wystawy: Willa Lentza i Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie zapraszają na wspólnie zrealizowaną wystawę „Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX w. Prezentacja zbiorów kolekcjonerów szczecińskich”, która odbędzie się już w kwietniu w przestrzeniach szczecińskiej Willi Lentza. W wystawie weźmie udział około 30 obrazów. 

Na wystawie zobaczymy malarstwo niemieckich malarzy z przełomu XIX i XX wieku, ukazujące Szczecin w powiązaniu z Odrą oraz Portem. Wystawa wyeksponuje dorobek artystów związanych z regionem, ukazując mieszkańcom i gościom transgranicznego regionu lokalne dziedzictwo kulturowe. 

 

 

W ekspozycji wezmą udział obrazy takie jak „Port Szczeciński"  autorstwa Fritza Modrowa, „Widok na Stepnicę z Zalewu Szczecińskiego" pędzla Eduarda Krause-Wichmanna, „Port w Szczecinie" Juliusa Paulsena, „Lato nad Zalewem" Otto Lang-Wollina czy kilka dzieł Hansa Hartiga. Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów polskich kolekcjonerów związanych z Klubem Kolekcjonerów Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie. 

 

Projekt „Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Ze zbiorów kolekcjonerów szczecińskich” jako transgraniczna oferta kulturalna współfinansowany ze środków programu Program Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

Atmosfera portowego miasta przyciągała podróżników i artystów. Malarze, pozostający m.in. pod wpływem secesji, późnego impresjonizmu i ekspresjonizmu oraz malarstwa akademickiego, pozostawili w swoim dorobku liczne dzieła, będące wyrazem fascynacji Szczecinem i jego okolicami. Na płótnach utrwalali nadodrzańskie widoki i krajobrazy, staromiejską zabudowę, mosty, monumentalne budowle na Wałach Chrobrego (dawniej Hakenterrasse) oraz port z cumującymi żaglowcami, statkami parowymi i kutrami, a także malownicze sceny rodzajowe, ilustrujące życie codzienne toczące się na szczecińskich nabrzeżach, ulicach, placach i targach. Często uwieczniano piękno podmiejskich okolic, rozlewisk Odry i akwenów wodnych jezior Głębokiego i Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego. Obrazy prezentowane na wystawie – głównie autorstwa Eugena Dekkerta, Hansa Hartiga, Fritza Modrowa, Otto Tarnogrockiego i Margarete Wosidllo – ukazują miasto zmieniające się w czasie, skupiając uwagę na przeobrażeniach wielkomiejskiej zabudowy oraz oddając charakter i klimat ówczesnego Szczecina. Znaczna część zgromadzonych obrazów nie była dotychczas eksponowana i udostępniana szerszej publiczności, a wystawa stanowi pierwszą tak obszerną odsłonę gromadzonych w kolekcjach prywatnych dzieł, których bohaterem jest Szczecin przełomu XIX i XX w.” 

 

fragment tekstu kuratorskiego

 

PATRONI: Rynek i Sztuka, Spotkania z Zabytkami, TVP Szczecin 3, W Szczecinie, Prestiż, Art Mundus, Sztuka Zapisana, Kultura i Sztuka, Radio Super

 

Źródło: media-work.pl