Niezwykła wystawa polskiej sztuki w MS1 Łodzi
Wystawa "Ruchy tektoniczne. O artystycznych symptomach transformacji" w muzeum MS1 w Łodzi, to przekrojowa prezentacja polskiej sztuki lat 80. i 90. XX w. Na której zgromadzono blisko 150 prac, wybitnych artystów — od malarstwa przez rzeźbę, instalacje, dokumenty, aż po filmy, opowiadające jak język sztuki reagował na zmiany w tym barwnym historycznie okresie zmiany ustrojowej. Zderzenie płyt tektonicznych – wbrew pełnej energii nazwie – to nie nagłe, jednostkowe wydarzenie, ale długotrwały, złożony proces o niejasnym początku i niedających się przewidzieć skutkach. Jednocześnie jest to zjawisko totalne, które trwale zmienia krajobraz i zamieszkujące go organizmy.
– Nadeszła wolność, wreszcie wolno było krytycznie, pokazywać świat, jakim jest i tworzyć bez ograniczeń. Wystawa znakomicie opisuje okres transformacji ustrojowej – często bolesnej i przynoszącej wiele złego, ale i dużo dobrego. Najcenniejsze w prezentowanej ekspozycji jest jej różnorodność i choć z perspektywy czasu wydaje się to banałem, prawo do twórczego narzekania, a nawet kreatywnej brzydoty – mówi Paweł Kowalewski, buntownik z tytułem prof. ASP.



— Sztuka to czuły barometr stanu ludzkości, jej przed pojęciowy penetrator. Niniejsza wystawa traktuje sztukę w podobny sposób – jako symptom zmian, wizualne świadectwo, wyraz swojego czasu. Ruchy tektoniczne koncentrują się na dwóch zasadniczych płaszczyznach. Pierwsza dotyczy przemian w sferze ducha, druga — materii — deklarował w 1991 r. Zbigniew Sajnóg, wybitny literat, poeta i performer.
Źródło: Adam Białas