Wystawa "Play’s Station” Rafała Labijaka w Galerii Station of Art

Strona główna » Polecamy Dodano: 2024-05-09

DATA I CZAS WYDARZENIA: 16-05-2024 (19:00) - 28-05-2024 (20:30)
 
ADRES WYSTAWY: Station of Art Gallery, ul. Grzybowska 12/14, Warszawa
 
Galeria Station of Art ma zaszczyt zaprosić na wystawę zatytułowaną Play’s Station eksponującą malarstwo Rafała Labijaka.
 
Play’s Station
 
Za szklanym ekranem galerii Station of Art odnajdujemy fascynujący świat gry, w której bohaterem jest światło. Światło to nie emanuje jednak z ekranu któregoś z popularnych urządzeń elektronicznych, ale dociera do oka odbiorcy odbite od malarskiej materii obrazu. Taki jest zamysł tej wystawy: przekierować uwagę odbiorcy na medium malarskie i pozwolić odczuć wielowymiarowe oddziaływanie dzieła  pokrytego z wielkim uczuciem pociągnięciami narzędzia pozostawiającymi ślad (S)twórcy.
 

Rafał Labijak, Warszawa 2024 BIO Rafał Labijak – polski artysta-malarz urodzony w 1968 roku; zamieszkały na stałe w Poznaniu, odbywający jednak wiele podróży po świecie. Czas jego szczególnej międzynarodowej aktywności przypada na lata 2015-2016, gdy w Ostrawie (Czechy) tworzył na terenie zrewitalizowanego poprzemysłowego kompleksu hutniczo-górniczego Vitkovice. Malarstwo uprawia także w Berlinie, który stał się dla niego miejscem inspiracji i twórczego rozwoju dzięki kontaktom z tamtejszymi artystami.
 Rafał Labijak to absolwent malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz w pracowni prof. UAP Wojciecha Gorączniaka (2021r.). W 2004-2005 swoje doświadczenie zdobywał jako wolny słuchacz w VIII Pracowni prof. Józefa Walczaka w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2014 uczestniczył w Plenerach i Spotkaniach Sztuki i Działań Społecznych organizowanych przez prof. Janusza Marciniaka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i Fundację Signum. Niezależnie od tego w roku 1992 ukończył studia na Politechnice Poznańskiej. Fascynacja obserwowanymi oddziaływaniami energii na formy i kształty materii jest widoczna w jego pracach  do dziś. 
Malarstwo Rafała Labijaka oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej. Jego uwaga skupia się także na społecznych relacjach w epoce smartfonowej rewolucji. Stosuje techniki tradycyjne, takie jak olej i akryl na płótnie czy monotypia, a także eksperymentuje z technikami własnymi. Jego prace są obecne w prywatnych i instytucjonalnych kolekcjach w wielu krajach.

Źróło: stationof.art