Wydarzenia w CKU Alternatywy

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-06-02

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” - CZERWIEC / LIPIEC

Teatr

pt. 16.06 godz. 19:00

Ojcowie
Scena Młodych
reż. Błażej Biegasiewicz
opieka artystyczna i pedagogiczna: Marcin Wierzchowski
występują: Mateusz Grodecki, Maciej Karczewski, Filip Lipiecki, Marcin Piotrowiak

bilety: 30 zł
sala: Bareja

Spektakl o ojcostwie postrzeganym z perspektywy młodych mężczyzn – wciąż bezdzietnych, będących jednak w wieku, w którym o tacierzyństwie można myśleć już bardzo poważnie. Ten status „nieistniejącego, ale możliwego ojca” współdzielą wszyscy aktorzy, a spektakl opiera się na autentycznych doświadczeniach i subiektywnych odczuciach jego twórców. Wspomnienia z perspektywy synów stanowią punkt odniesienia do refleksji na temat ojców przyszłości. Co warto ocalić, a co zmienić, jeśli chodzi o paradygmat ojcostwa zastanego – te zagadnienia wyznaczają główną treść widowiska.

Spektakl Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie otrzymał Nagrodę Główną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 11. Forum Młodej Reżyserii 2021.


Scena Młodych to cykl comiesięcznych spotkań z twórczością jeszcze szerzej nieznanych, ale bardzo obiecujących artystów – muzyków, aktorów, tancerzy, performerów.

 

Bilety dostępne w naszej recepcji i online: https://bilety.io/bAmcA

 

 

niedz. 09.07 godz. 18:00
Mężczyzna do wzięcia
spektakl Teatru Poddasze

reż. Monika Łada-Bieńkowska, Paweł Frąckiewicz
 

bilety: 40 zł
sala: Szekspir

Komedia Jeremiego Przybory o tym, że warto wziąć życie w swoje ręce. Przenosimy się w lata 60. XX wieku, jest Dzień Kobiet. Czterokrotny rozwodnik Xawery Rozłupski szykuje się na randkę, gdy w drzwiach mieszkania staje jego atrakcyjna przełożona. Ta niespodziewana wizyta komplikuje plany bohatera na spędzenie miłego wieczoru. Widzom zaś dostarcza wielu powodów do śmiechu. Spektakl to nie tylko zabawna anegdota o relacjach damsko-męskich, ale i dokument epoki. Źródłem perypetii bohaterów są m.in. trudności, warunki życia i obyczaje charakterystyczne dla czasów wczesnego PRL-u. Dialogi często wykorzystują żart słowny, niekiedy bardzo abstrakcyjny, nie tracąc jednak z oczu charakterystyki postaci.


Bilety dostępne w naszej recepcji i online: https://bilety.io/NWJPS

 

Muzyka

śr. 14.06 godz. 19:30
O harmonii, na własne ryzyko
występ Chóru Kameralnego Invicta

bezpłatne wejściówki
sala: Szekspir

Koncerty chóru Invicta zawsze są pewnego rodzaju opowieściami. Najczęściej podejmują tematykę uniwersalną, a jednocześnie bliską każdemu. Chór konstruuje program każdego występu z najpiękniejszych kompozycji XIX-XXI wieku. Na zakończenie sezonu artystycznego 2022/2023 jego członkowie chcą podzielić się z publicznością tym wszystkim, co przeżyli i opowiedzieć, jak pracowali przez ostatnich dziewięć miesięcy. Tak narodził się program złożony z kilkunastu utworów. Podejrzymy od kulis, z czym zmagają się chóry w codziennej pracy. Tytułowa harmonia oznaczająca współbrzmienie jest tutaj rozumiana nie tylko jako pojęcie rezonansu pomiędzy dźwiękami. Występ będzie opowieścią o pięknej muzyce, o chórze i o tym, co najważniejsze ­­– relacji z widownią.

 

Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji UCK „Alternatywy” i online: https://bilety.io/Ooojo

 

wt. 20.06 godz. 19:00
Marek Majewski i przyjaciele

bilety: 10 zł
sala: Szekspir

Trzeci koncert w ramach cyklu spotkań z Markiem Majewskim – satyrykiem, kompozytorem, śpiewającym poetą, scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnych oraz radiowych. Na scenie, obok gospodarza, wystąpią jego przyjaciele.

Bilety dostępne w naszej recepcji i online: https://bilety.io/rm0NQ

 

czw. 22.06 godz. 18:00
Ogólnopolski Konkurs Piosenek Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”

gala finałowa

 

bilety: 10 zł
sala: Szekspir

Podczas gali finałowej wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”, skierowanego do solistów, duetów, triów i zespołów wokalnych z całego kraju. Wieczór uświetni recital Natalii Kukulskiej.

 

Bilety dostępne w naszej recepcji i online: https://bilety.io/4BObU

 

sob. 24.06 godz. 17:00
Taniec – Magia – Różnorodność
w premierach Zespołu Pieśni i Tańca UW Warszawianka

bilety: 40/50 zł
sala: Szekspir

Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka to młodość, żywiołowość, uroda tancerek i tancerzy, fascynująca kolorystyka oraz kunszt artystyczny – po prostu uczta dla oka, ucha i ducha. Jego zróżnicowany program daleko wykracza poza standardy typowego zespołu pieśni i tańca. Warszawianka to w zasadzie teatr tańca oparty na folklorze i różnych technikach tanecznych, prezentujący repertuar od pieśni ludowych po muzykę Wojciecha Kilara, od żywieckiego „hajduka” po jazz-modern, a dla miłośników naszej stolicy – wspomnienia z repertuaru Hanki Bielickiej, Jaremy Stępowskiego czy Henryka Warsa w tańcach i piosenkach starej Warszawy.

Bilety dostępne w naszej recepcji i online: https://bilety.io/hA70A

 

niedz. 25.06 godz. 18:00
W krainie tanga
koncert z cyklu Wirtuozi

bezpłatne wejściówki
sala: Szekspir

W programie koncertu znajdą się artystyczne opracowania utworów o charakterze tanga, utrzymane w konwencji klasyczno-rozrywkowej. Na scenie wystąpią Ursynowska Orkiestra Kameralna oraz soliści Filharmonii Narodowej: Krzysztof Kott – puzon basowy, Aleksandra Rojek obój, Joanna Gatniejewska – flet, Leszek Wachnik – fagot, Michał Pindakiewicz – gitara i Piotr Domański – instrumenty perkusyjne. Autorem aranżacji jest Jerzy Cembrzyński, kompozytor, aranżer, kontrabasista, laureat Grammy Awards, solista i koncertmistrz orkiestry Filharmonii Narodowej, a także mieszkaniec Ursynowa. Utwory zaaranżowane są na puzon basowy, orkiestrę smyczkową, flet, obój, fagot, gitarę i instrumenty perkusyjne. Usłyszymy zarówno słynne polskie tanga (J. Petersburskiego, Z. Wiehlera, A. Golda), jak i najpiękniejsze tanga argentyńskie (A. Piazzoli i C. Gardela) oraz tanga D. Szostakowicza i I. Albeniza.

Projekt współfinansowany przez m.st Warszawa

Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji UCK „Alternatywy” i online: https://bilety.io/xEvVm

 

Kino

 

wt. i czw. 11-27.07 godz. 19:00
Retroprzygoda. Kultowe filmy z lat 80. i 90.

od 16 lat
bezpłatne wejściówki
sala: Bareja

 

Zapraszamy do wspólnej filmowej przygody w stylu retro! W wakacyjnym programie kina w „Alternatywach” znalazły się znane i lubiane westerny, filmy akcji, grozy czy science fiction. W każdym z nich wystąpiła plejada znakomitych amerykańskich aktorów i aktorek.

Bilety dostępne w naszej recepcji i online: https://bilety.io/qhQ3M

 

 

Literatura

śr. 14.06 godz. 19:00
Synu, jesteś kotem
spotkanie z Katarzyną Michalczak

Bilety: 5 zł

sala: Mrożek

Synu, jesteś kotem to książka o relacji matki z synem, który jest w spektrum autyzmu. Do bólu szczera i poruszająca. Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Co zrobić, żeby widzieć je naprawdę? To opowieść o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji i o wielkiej, odwzajemnionej miłości. Zapraszamy na rozmowę o rodzicielstwie, znaczeniu bliskości i… godzeniu się z tym, że dzieci nie spełniają naszych oczekiwań. 

Prowadzenie: Marta Rakoczy
Wydarzenie współorganizuje Ursynoteka

Bilety dostępne w naszej recepcji i online: https://bilety.io/TCj7X

 

czw. 15.06 godz. 19:00
Skóra i ćwieki na wieki
spotkanie z Jarkiem Szubrychtem

Bilety: 5 zł

sala: Mrożek

To będzie spotkanie o miłości do metalu. Autor książki Skóra i ćwieki na wieki od nastoletnich lat wiedział, że to jego droga. A metal to nie tylko muzyka – to styl życia (skóra i ćwieki na wieki!), dyscyplina sportowa (w której konkuruje się o najbardziej ekstremalne brzmienie, najbardziej radykalne postawy i najbardziej kuriozalne opinie), grupa terapeutyczna (na długo przed internetem) i szkoła kreatywności (bo kto by wiedział, po co się mydli znaczki albo jak wyszywa się logo zespołu na podartej dżinsowej katanie?). Skóra i ćwieki na wieki to dowcipna i błyskotliwa kronika dorastania w „ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji”, której soundtrackiem jest metal. Szubrycht zręcznie przeplata historie pionierów gatunku ze swoim własnym doświadczeniem fana, redaktora zinów i metalowego wokalisty. To także uniwersalna opowieść o miłości do muzyki, porywająca nie tylko tych, których życie jest heavy.

Prowadzenie: Jan Błaszczak

Bilety dostępne w naszej recepcji i online: https://bilety.io/11A98

Festiwale

 

pt.-niedz. 2-4.06 godz. pt. 19:00-22:00, sob. 10:00-22:00, niedz. 10:00-16:00

Kontrast
Festiwal Malarstwa Figurkowego i Gamingu 


wstęp wolny (na niektóre aktywności obowiązują zapisy na miejscu)


Kontrast to międzynarodowe wydarzenie promujące malarstwo figurkowe, gry figurkowo-bitewne i szeroko rozumianą edukację malarską. Główną osią trzeciej edycji wydarzenia jest konkurs, na który zgłaszane są prace z Polski i zagranicy, w tym juniorów malujących w Ursynowskiej Akademii Kontrast. Festiwalowi będą towarzyszyć wykłady mistrzów malarskich, koncert muzyki ambientowej, speedpainting, warsztaty malarskie dla dzieci, strefa gier bitewnych oraz wystawa modeli zbudowanych z klocków Lego. Gościem specjalnym tegorocznego Kontrastu będzie Patric J. Jones, jeden z najbardziej znanych malarzy fantasy na świecie.

 

Współorganizatorami wydarzenia są: Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy oraz Miniature Night Painting

 

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: kontrastfest.pl

 

pt.-niedz. 30.06-2.07 godz. pt. 16:00-21:30, sob. 10:00-21:30, niedz. 10:00-17:00
Bazyliszek
festiwal fantastyki i gier bez prądu

wstęp wolny

Bazyliszek to trzydniowy festiwal miłośników fantastyki, w trakcie którego będzie można zagrać w gry planszowe, RPG (zwane również grami fabularnymi) oraz larpy (połączenie gier RPG i teatru improwizowanego). To wydarzenie dla wszystkich – niezależnie od wieku czy doświadczenia w obszarze fantastyki. Bazyliszek to jednak nie tylko gry! To także prelekcje popkulturowe i popularnonaukowe oraz możliwość zakupu rękodzieła, gier i gadżetów od fantastycznych wystawców. A dla najmłodszych dostępna będzie bezpieczna kids zone.

Wydarzenie współorganizuje Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki Avangarda
Patronat honorowy Burmistrza Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

 

pt.-niedz. 30.06-2.07 godz. 22:00

30. Festiwal Sztuka Ulicy

 

wstęp wolny

przed budynkiem „Alternatyw”

 

Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim, organizowany cyklicznie od 1993 roku w przestrzeni publicznej m.st. Warszawy. Jest poświęcony sztuce performatywnej, głównie teatrowi i „nowemu cyrkowi” oraz działaniom performance. Festiwal propaguje ideę spektaklu ulicznego wykorzystującego przestrzeń publiczną i angażującego widza. Punktem wyjścia festiwalu jest potrzeba budowania wizerunku Warszawy jako europejskiego miasta kultury, otwartego na sztukę współczesną.

 

Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawę i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Spektakle na Ursynowie:

 

pt. 30.06 godz. 22:00

Fantomy

Teatr Akt

 

sob. 01.07 godz. 22:00

Can’t escape

Teatr 3.5

 

niedz. 02.07 godz. 22:00

Arcadia

Teatr KTO

 

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.sztukaulicy.pl

 

Źródło: alternatywy.art