Wrześniowe atrakcje na Zgody 7

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-09-05

Mało znane nowohuckie legendy, domki dla zwierząt, inspiracje rowerowe i rękodzieło to tylko kilka propozycji, jakie czekają na Zgody 7. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rusza kolejna odsłona warsztatów i spotkań dla całej rodziny. Tej jesieni, jak co roku, włączamy się w akcję Zajrzyj do Huty organizowaną przez Muzeum Nowej Huty, gdzie współpracując z lokalnymi instytucjami, będziemy odkrywać piękno naszej dzielnicy. Sprawdź, co ciekawego przygotowaliśmy!
 
Zajrzyj do Huty – atrakcje na Zgody 7
 
Opowieści o smoku wawelskim czy rycerzach zaklętych w gołębie zna każdy. Może nam się wydawać, że legendarne postaci mogą się przechadzać tylko ulicami Starego Miasta, co najwyżej udać się na krótki spacer nad Wisłę. Ale to nieprawda! Nowa Huta, choć nazywana czasami młodszą siostrą Krakowa, też ma swoje legendy, równie dawne i fascynujące. W ramach projektu Zajrzyj do Huty 17 września o godz. 16.00 odbędą się warsztaty organizowane przez Cafe NOWA Księgarnia dla dzieci w wieku 4-8 lat. W trakcie spotkania poznamy stare i nowe legendy z terenów Nowej Huty. Porozmawiamy o tym, czym są legendy, skąd się biorą, a także o tym, kto może takie legendy napisać. Posłuchamy legend związanych z naszą dzielnicą, a na końcu spróbujemy wymyślić i zilustrować nasze opowieści. Zapisy pod adresem: cafe@nowaksiegarnia.pl. Z kolei 18 września o godzinie 11.00 przeniesiemy się do 2040 roku i zaprojektujemy Nową Hutę na nowo, zastanowimy się, czego jej potrzeba, żeby w przyszłości żyło się tu jeszcze lepiej, weselej i kolorowiej. Organizatorem warsztatów artystycznych jest KBF, a realizowane są one w ramach ogólnomiejskiej akcji „Lato z UNICEFem”. Bezpłatne wejściówki można pobrać od 12 września od godz. 12.00 na www.kbfbilety.krakow.pl. Tego samego dnia od 11.00 do 14.00 odbędzie się gra miejska przygotowana przez KBF oraz Muzeum Nowej Huty. Razem z bohaterami krakowskich legend przeniesiemy się do przyszłości. W grze mogą wziąć udział drużyny liczące od 2 do 4 graczy w dowolnym wieku. Zapisy w dniu wydarzenia pod Muzeum Nowej Huty. Gra potrwa około 3 godzin.
 
Wydarzenia organizowane przez KBF
 
W ramach trwającego w Krakowie na początku września Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa poruszającego temat zmian klimatycznych przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne dla najmłodszych. 10 września o godz. 11.00 nauczymy się, jak tworzyć hotele, które dla naszych bzyczących przyjaciół nie będą pułapką, a realną pomocą i nowym domem. Natomiast 11 września o godz. 12.00 połączymy przyjemne z pożytecznym i razem stworzymy dom, w którym jeż bezpiecznie i spokojnie przezimuje najchłodniejsze miesiące. Weekendowe warsztaty ekologiczne z Fundacją Aeris Futuro to doskonała zabawa dla całej rodziny! Do wspólnego budowania zapraszamy dzieci w każdym wieku wraz z rodzicami i opiekunami. Stworzony podczas zajęć domek dla jeża będzie można bezpłatnie zabrać do domu. Może jeż w Waszym ogródku już na niego czeka? Zapisy na warsztaty za pośrednictwem strony: www.bombamegabitowa.com.
 
Czy MOR to MPR? Czy dolina Dłubni to VeloDłubnia? Czy VeloCzorsztyn to rowerowy święty graal? Na te i inne pytania odpowiemy podczas rowerowego spotkania, na które zapraszamy wszystkich – początkujących, zaawansowanych oraz przyszłych rowerzystów. Wydarzenie (W)koło Velo – czyli o tym, dlaczego rower w Małopolsce to wyśmienity pomysł, odbędzie się 14 września o godz. 17.30. Dla wszystkich spragnionych rękodzieła mamy kolejne warsztaty z sutaszu. Tym razem 24 września o godz.13.30 pod czujnym okiem Justyny Florek wykonamy kolczyki. Zajęcia przeznaczone są dla osób dorosłych. Bezpłatne wejściówki będą dostępne od 19 września od godz. 12.00 nawww.kbfbilety.krakow.pl.
 
Wydarzenia organizowane przez Cafe NOWA Księgarnia
 
Już 1 września o godz. 17.00 ruszamy z warsztatami o emocjach dla dzieci w wieku 4-8 lat. Jak pomóc dziecku wyrażać́ emocje? Jak mówić́ o rzeczach, które sprawiają̨ trudność́ i jak je komunikować́? Te pytania stawia sobie niejeden rodzic. Na warsztatach głównymi tematami są̨ przeżycia, doświadczenia, spotkania, lęki i małe zwycięstwa. Oswajamy strachy, zamieniamy się̨ we wspaniałych bohaterów, podpowiadamy, jak poradzić́ sobie w różnych sytuacjach, zwłaszcza stresowych. Nauczymy się̨, jak kontrolować́ wybuchy małych wulkanów złości oraz jak wyrażać́ smutek. Zapisy pod adresem: cafe@nowaksiegarnia.pl. Później w niedzielę 4 września od 10.00 do 13.00 zapraszamy na Ostry Dyżur Literacki – literatura dla dzieci do 12 lat, gdzie specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich będą pomagać wybierać wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych dziecka.
 
6 września o 17.00 zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat na Dyskusyjny Klub Czytelniczy: Anna Llenas Kolorowy potwór. Natomiast 11 września o 10.00 zachęcamy do spotkania z krakowskimi legendami. Dzieci (5-9 lat) usłyszą̨ mniej znane, choć́ równie ciekawe opowieści związane z naszym miastem. Spotkanie przybliży historię Krakowa, zachęci do poznania ciekawych zakątków miasta oraz sprawi, że stanie się ono magiczne. Zapisy pod adresem: cafe@nowaksiegarnia.pl.
 
W piątek 16 września o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z autorką bloga Zwierz popkulturalny i promocja jej najnowszej książki Mam nadzieję. Jak odnaleźć się w obecnym świecie? Po co tak pędzimy i czy to ma sens? Zamiarem książki jest nieco uspokoić czytelników, którzy mogą mieć wrażenie, że życie niekiedy ich przerasta, że nie sposób zachować się porządnie, sprostać wszystkim wymaganiom i jeszcze przy okazji nie podpaść w poczucie przygnębienia, że jest już za późno by cokolwiek zmienić wokół siebie. To książka, która nie obiecuje, że wszystko będzie dobrze, ale też uspokaja – nie wszystko będzie najgorsze. Od refleksji nad tym, czy jesteśmy za starzy, by cieszyć się życiem, przez uwagi o tym, jak nie poddać się przygnębiającej fali newsów, po refleksję, że nic nie jest tak straszne, jak się wydaje, jeśli tylko zmierzymy się z tym, czego naprawdę się boimy. Zapisy na wydarzenie pod adresem: cafe@nowaksiegarnia.pl.
 
Organizatorzy: KBF, Zgody 7, Cafe NOWA Księgarnia, Kids in Kraków
 
Źródło: kbf.krakow.pl