Wirtualna wystawa Obrazy Rafała Ereta

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-03-24

Pozostanie w domu ze względu na zagrożenie koronawirusem nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych zajęć! Dla fanów sztuki przygotowujemy relację z wystawy, która będzie dostępna na naszej stronie http://www.wirydarz.com.pl - która znosi ograniczenia geograficzne i czasowe.

Wernisaż zaplanowaliśmy 27 marca 2020, jednak z uwagi na zaistniałą sytuację, będzie ją można od piątku oglądać wirtualnie http://wirydarz.com.pl/rafal-eret-2020/, a reprodukcje poszczególnych dzieł zamieściliśmy w katalogu wystawy (dostępnym od czwartku) oraz prezentujemy w zakładce http://wirydarz.com.pl/rafal-eret/

Prezentacja związana jest z 50. Urodzinami Rafała Ereta oraz 30 -leciem pracy artystycznej. Na ekspozycji znajdują się najnowsze dzieła Artysty. O tym jak ważna jest dziś sztuka Rafała Ereta pisze Grzegorz Józefczuk:

"Dlaczego obrazy Ereta mają one w sobie jakiś niedefiniowalny, skumulowany magnetyzm, przyciągający i hipnotyzujący odbiorcę?

Każdy niech szuka własnej odpowiedzi lub zda się na intuicję. Dla mnie malarstwo Rafała Ereta ukazuje pragnienie odnalezienia źródeł sensu ludzkiego życia, odbudowy zakorzenienia człowieka w tym, co naturalne i co wokół, zrównoważenia z kosmosem zewnętrznym i wewnętrznym, przywrócenia wspólnoty bycia z Innym, jak i szacunku dla odrębności każdego niepowtarzalnego „ja”. Chociażby przez wytknięcie, jak bardzo tkwimy w szablonach masek, póz i zachowań…"

Zapraszamy gorąco!

 

 

Rafał Eret urodził się 1 marca 1970 r. w Lubartowie. Ukończył Wydział Malarstwa w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie w 2001 roku. W Holandii mieszkał i tworzył w okresie od 1993 do 2003 roku. Obecnie mieszka i tworzy w Lubartowie. W 2013 zrealizował pierwszą wystawę swoich obrazów. Wernisaż odbył się w Galerii Sztuki Wirydarz, z którą artysta jest związany od 2012 r. Wystawa prac Ereta została uznana za jedno z najciekawszych przedsięwzięć wystawienniczych w Lublinie w 2013 roku. Rafał Eret z powodzeniem prezentował swoją twórczość na Warszawskich Targach Sztuki, oraz wielkiej, przekrojowej wystawie w Płockiej Galerii Sztuki we wrześniu 2016, a jego obrazy trafiają do najlepszych polskich i zagranicznych kolekcji. Obecna ekspozycja zaprezentuje najnowsze dzieła tego wybitnego malarza, będzie ją można oglądać do 5 maja 2020.

 

Malarstwo Rafała Ereta  cały czas zadziwia. To Artysta niepokorny, stojący na straży sztuki i zasad ale zarazem klasyczny nonkonformista, „wyrzucający” z siebie obraz autentycznie wtedy, kiedy ma nam coś ważnego do powiedzenia, przekazania, kiedy pragnie nam coś ujawnić, odkryć jakiś mały rąbek tajemnicy swojego świata…

Ale największe tajemnice skrywa właśnie jego malarstwo.

Mam ogromną radość i przyjemność od ośmiu już z górą lat obserwować twórczą ścieżkę tego osobliwego malarza, być świadkiem niezwykłych poczynań Artysty z Lubartowa. A właśnie dwa miasta i miejsca na pewno odcisnęły swoje piętno na życiu i sztuce Rafała Ereta. Wspomniany Lubartów i Amsterdam. 

W pierwszym się urodził i wychował, nabył niezwykłą wrażliwość, w drugim ukończył artystyczną uczelnię i zostawił dobre 10 lat życia. 

Do Lubartowa wrócił już jako dojrzały, ukształtowany malarz i – jestem przekonany – właśnie to miasto i miejsce jest najbardziej inspirujące dla jego twórczości. 

Można powiedzieć, że Eret maluje nieustannie swoje podwórko… To prawda! Ale czyni to w tak niezwykły, ciekawy i oryginalny  a zarazem uniwersalny sposób i w tak niepowtarzalnym stylu, że staje się czytelny i rozpoznawalny, co więcej –  pożądany wręcz dla szerokiej publiczności i koneserów sztuki…

Jestem szczęśliwy, że tuż po przekroczeniu przez artystę umownej, pierwszej granicy cienia czyli pięćdziesięciu lat życia – możemy ponownie prezentować w Galerii Sztuki Wirydarz jego wystawę, najnowsze obrazy……

 

Piotr Zieliński

Lublin, 22 marca 2020r.