Wieczór autorski filmowca Edwarda Porembnego. Moje senegalskie zapasy.

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-05-16

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Edwardem Porembnym, autorem filmu "Madame Tyson" i współautorem książki "Moje senegalskie zapasy" napisanej wraz z dziennikarką Anną Siwek. 
 
 
Edward Porembny – reżyser, producent filmowy i scenarzysta. Autor ponad 50 filmów na 5 kontynentach. Urodził się w Polsce, a po wyjeździe z kraju w 1983 roku do Francji rozpoczął studia w Szkole Filmowej i na Uniwersytecie Paryskim. Karierę zawodową kontynuował w Londynie, a następnie wielokrotnie zmieniał miejsca zamieszkania pracując w różnych miejscach świata. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej otworzył studio produkcyjne w Warszawie AMP Polska, które specjalizuje się w koprodukcjach międzynarodowych. Pracował m.in. z Channel 4, HBO, Canal +, ARTE. France 2, France 3, TF1, TVP, NDR, RBB, Al Jazeera, NRK.
Autor jest absolwentem EAVE w Luksemburgu, członkiem SCAM i SACD we Francji, SFP i KIPA w Polsce, IDA w Stanach Zjednoczonych oraz ekspertem audiowizualnym Unii Europejskiej i członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
 
Wydarzenie będzie miało miejsce dn. 25 maja 2023r. /czwartek/, o godz.18:00, w Galerii "Apteka Sztuki", przy Alei Wyzwolenia 3/5 w Warszawie.
 
 
Film dokumentalny "Madame Tyson" obejrzały miliony widzów na wszystkich kontynentach. W Polsce premierę miał w kinie "Luna", poprzedzoną pokazem zapasów. Od tamtej pory minęło sporo czasu, jednak temat filmu - na pierwszy rzut oka egzotyczny - nadal jest aktualny. A nawet coraz bardziej, kiedy to poprawa losów wielu młodych ludzi na całym świecie zależy od ich determinacji, a w ekstremalnych sytuacjach - od woli przetrwania.

W książce powstałej po realizacji filmu "Madame Tyson" Edward Porembny przedstawia cel swojego projektu w tych słowach:
 
"(...) Moim zamiarem było zrobienie dokumentu o tym, że życie młodych ludzi w Afryce to nie jest jedna wielka beznadzieja. Chciałem pokazać, że tam również możliwe jest wydobycie się z biedy i osiągnięcie tego, co nazywamy sukcesem życiowym. "
 
Podczas wieczoru autorskiego dostępne będą egzemplarze książki oraz zostanie zorganizowany pokaz slajdów z planu filmowego i ujęć codziennego życia w Dakarze.
 
Źródło: aptekasztuki.pl