Wernisaż Zbigniewa Gostomskiego

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-07-04

ZBIGNIEW GOSTOMSKI | FORMA PRZESTRZENNA
 
Centrum Sztuki Galeria EL oraz Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zapraszają na wystawę Zbigniewa Gostomskiego „Forma Przestrzenna”.
 
- Wernisaż wystawy wraz z oprowadzaniem kuratorskim: 11.07.2024 r., godz.: 18:00
- Wystawa potrwa do: 8 września 2024 r.
- Kuratorki: Joanna Mierzejewska, Karolina Leśnik-Patelczyk
 
Na ekspozycji prezentowanej na emporach Galerii EL pokazany zostanie wybór prac odwołujących się do różnych okresów twórczości artysty. W 1965 roku Gostomski, jako uczestnik I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, zrealizował w przestrzeni miasta monumentalną Formę Przestrzenną. Jej model, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie będzie jednym z obiektów pokazywanych w czasie wystawy. Ponadto, wśród dzieł eksponowanych w ramach planowanej ekspozycji pojawią się obiekty, rysunki, neony czy materiały archiwalne pochodzące z kolekcji Galerii EL, z Fundacji Signum, z kolekcji Tomasza Ziętaka oraz prywatnych zbiorów Barbary Gostomskiej.
 
 
Zbigniew Gostomski – (1932 – 2017) malarz, twórca artystycznych eksperymentów, fotografik, uczestnik i twórca happeningów, aktor teatru Tadeusza Kantora „Cricot 2”, współzałożyciel galerii Foksal (razem z krytykami: Wiesławem Borowskim, Anką Ptaszkowską, Mariuszem Tchorkiem, oraz artystami: Henrykiem Stażewskim i Edwardem Krasińskim). Urodził się w Bydgoszczy, gdzie uczył się w Miejskiej Szkole Plastycznej (dzisiejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa (1953 – 1959) w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 1961–1962 uzyskał specjalizację w pracowni gobelinu artystycznego u Mieczysława Szymańskiego. Od 1988 był profesorem warszawskiej uczelni. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.
 
Źródło: galeria-el.pl