Wernisaż wystawy prac Weroniki Gęsickiej w Instytucie Polskim w Dusseldorfie

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2019-01-15

Instytut Polski Düsseldorf, Citadellstraße 7, 40213 Düsseldorf

Godziny otwarcia: Wt – Śr 16 – 19, Czw. – Pt. 11 – 16

www.polnisches-institut.de

________________________________________________

Wystawa

DZIWNIE / SELTSAM

Weronika Gęsicka

 

2.02. – 22.03.2019

Wernisaż: piątek, 1. Luty 2019, g. 19.00

Wierzycie własnym oczom? Czy możecie im wierzyć?

Kolaż to pars pro toto kultury nowoczesnej. Nie tylko implikuje proces alegorycznego montażu – strategii wzorcowej dla szeregu praktyk artystycznych, badawczych czy kuratorskich, ale i ujawnia coś, o czym zapominamy zbyt łatwo: sposób istnienia obrazów właściwy dla naszych czasów – epoki fake news, Raytracing, mema, symulakrum.

Prezentując fragmenty wyrwane z większych całości, a zatem odarte ze źródłowych znaczeń i przekształcone w machinie potwornej wyobraźni, Weronika Gęsicka przewrotnie zwraca uwagę, że dziś każdy obraz istnieje w tysiącach miejsc jednocześnie, w tysiącach różnych kontekstów, a co za tym idzie – zawsze jest okruchem, śladem zatartym podwójnie: (a) wobec tego, co reprezentuje, jak i (b) wobec tego z czym bywa gdzie indziej wiązany. Innych obrazów nie ma – chyba, że poza historią. W historii jesteśmy skazani na niezupełność obrazu.

Iwo Zmyślony, kurator

 

W swoich projektach poruszam tematy dotyczące różnych aspektów pamięci. Należą do nich naukowe i pseudonaukowe teorie, mnemotechniki i różne typy zniekształceń. Interesują mnie także same procesy zapamiętywania i zapominania, które – w zależności od wielu czynników – stanowią podstawę do tego, jak postrzegamy otaczającą rzeczywistość. Głównym obszarem mojej działalności jest fotografia, ale tworzę również obiekty, które funkcjonują jako pojedyncze elementy lub stanowią podstawę moich zdjęć. Ważną częścią mojej praktyki jest praca z materiałami archiwalnymi z różnych źródeł, w tym ze zdjęciami znalezionymi w Internecie, ale także z policyjnych archiwów i starych fotografii prasowych.
 

Weronika Gęsicka. Urodzona w 1984 r. we Włocławku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Warszawie. Zdobyła ogromne uznanie za cykl „Traces”, publikowany i wystawiany na całym świecie. Laureatka wielu nagród, m.in. Foam Talent (2017), Spotlight Award (2017, Belfast Photo Festival) and LensCulture Emerging Talent Awards (2016). Finalistka Prix HSBC pour la Photographie (2017), Prix Levallois (2016) i sekcji ShowOFF festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie (2016).

 

Wystawa zorganizowana we współpracy z Galerią Jednostka z Warszawy

Foto: Weronika Gęsicka, Untitled #23 from the „Traces" series, 2015–2017 © Jednostka Gallery