Wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Mazurek "Metamorfozy i granice".

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-01-05

Artystka rozwija malarską twórczość podróżując oraz poznając nowe kultury. Najważniejszą inspiracją dla obecnego stylu malarstwa jest bezpośrednie spotkanie artystki ze sztuką i dziedzictwem rdzennych Australijczyków. Podobnie jak Aborygeni, tworząc korzysta z barw otaczającego nas świata, maluje palcami, piórkami, patyczkami, a częstym tematem jej prac jest tzw. „dreamtime” – według wierzeń mieszkańców czerwonego kontynentu magiczny czas płynący równolegle do rzeczywistości.
 
Docenienie sztuki Aborygenów w latach 80-ych XX wieku przez liczące się w świecie galerie, domy aukcyjne i muzea wyprowadziło ich kulturę poza domenę antropologów i kolekcji etnograficznych. Osadzone w tradycji malarstwo Aborygenów zaczęło spotykać się z Zachodem i wizualnie wpisywać w sprawdzone nowoczesne formy sztuki, jak minimalizm, abstrakcja geometryczna i op-art.  Trudno jednak jest dogłębnie zrozumieć twórczość i pradawną mądrość rdzennych mieszkańców Australii, której większa część zawarta jest świętych obrzędach i nigdy nie zostanie w pełni ujawniona. Malarstwo Sylwii Mazurek szanuje tę tajemnicę, a zarazem wprowadza w świat symboli i nieograniczonej wyobraźni człowieka żyjącego w harmonii z naturą, niezależnie od miejsca i czasu.

 
Wernisaż będzie miał miejsce dn.20 stycznia 2023r. /piątek/ o godz. 18:30, w Galerii Apteka Sztuki, przy Alei Wyzwolenia 3/5 w Warszawie. 
 

Spotkanie z Artystką, pn: "Siła jest kobietą" odbędzie się dn.11 lutego 2023r. /sobota/ o godz.18.00.

Wystawa potrwa od 21 stycznia do 21 lutego 2023r.   

Źródło: aptekasztuki.eu