Wernisaż wystawy malarstwa Józefa Panfila pt. Poliptyki

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2019-10-11

13 września 2019 o godz. 18.00 wernisaż wystawy malarstwa Józefa Panfila pt. Poliptyki.

Artysta zaprezentuje najnowsze prace, tryptyki i poliptyki związane z jego podróżami po wschodniej Polsce oraz do Włoch. Wystawa została objęta Patronatem Honorowym przez Prezydenta Miasta Lublin Pana Dr Krzysztofa Żuka, a potrwa do 21 października 2019.

Józef Panfil urodzony w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1984 r. Uprawia malarstwo olejne i rysunek (pejzaż, portret, martwa natura). Prowadzi seminaria z malarstwa i rysunku na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych – w kilku Galeriach BWA w Polsce, w Galerii Heer w Oslo (1998r.), Państwowej Galerii Sztuki w Toruniu (1999r.), Galerii Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim (2000r.) oraz ponownie w Galerii Heer w Oslo (2001r.). Wystawy zbiorowe z jego udziałem organizowane były w Polsce w kilkudziesięciu galeriach. Wystawy za granicą miały miejsce m.in. w Bonn, Santorini (Grecja), Oslo, Nowym Jorku. Artysta zdobył także wiele wyróżnień i nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu galerii oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą. Maluje cykle obrazów: widoki z pracowni, portrety, martwe natury, pejzaże polskie i pejzaże śródziemnomorskie, architekturę i wnętrza świątyń.

„Tematem jego (Józefa Panfila) obrazów stały się pejzaże, ten rodzimy ale i też i południowy, pozbawione anegdoty, pozbawione obecności człowieka, małe poematy na temat form najprostszych. Są nimi ściany domów, barwne, bądź już zetlałe plamy drzwi na kamiennym murze, pnącza migoczących różowymi plamami kwiatów, ale też błyski złota na barokowych ołtarzach, ciche zszarzałe stodoły, białe baldachy dzikiego bzu przy ścianie chałupy. Świat Panfila mówi szeptem, natura z jego obrazów daje nam poczucie bezpieczeństwa, ujęta w skali bliskiej człowiekowi. Obrazy artysty wybudzają naz z rutynowej, codziennej obojętności wobec rzeczy danych nam w najbliższym otoczeniu, z którymi obcujemy nieomal fizycznie, jak ściana domu, o którą codziennie możemy się oprzeć, nie widząc bogactwa jej koloru, rozwibrowanej faktury, błąkających się cieni.”

Zofia Weiss

 

W 2017 roku namalowałem motyw z lubelskim podwórkiem przy ul. Archidiakońskiej, wyjątkowym i tajemniczym zakątkiem starego miasta. Nie poprzestałem na jednym obrazie i powstała  malarska opowieść w formie tryptyku, który stał się inspiracją do następnych.

Powstały tryptyki z Lubiatowa, Księżego Dworu, Dalmacji…

W rozmowach z Piotrem Zielińskim pojawiła się koncepcja wystawy w galerii Wirydarz, składającej się z obrazów wieloczęściowych - poliptyków.

Zapraszam więc do obejrzenia kilkunastu tryptyków, dyptyku i pentaptyku z tematami rodzimymi i śródziemnomorskimi, stanowiącymi cykl wystawowy - Poliptyki.

Józef Panfil