WERNISAŻ WYSTAWY „Z OBAWY PRZED WYGINIĘCIEM"

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-08-18

Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Galeria Szara zapraszają na wernisaż wystawy „Z obawy przed wyginięciem". Wernisaż odbędzie się w piątek, 24 sierpnia 2018 r., o godz. 18.00 w Galerii Szarej przy ul. Misjonarzy Oblatów 4 w Katowicach. Wystawa będzie prezentowana od 25 sierpnia do 22 września br.
Twórcy wystawy – artyści: Irmina Rusicka i Kasper Lecnim wraz z kuratorką Joanną Rzepką-Dziedzic – podejmują dialog z prezentowaną obecnie w Muzeum Śląskim wystawą „Męska rzecz", ukazującą, jak w Polsce kształtował się stereotypowy, dominujący i akceptowany społecznie wizerunek mężczyzny. 

Punktem wyjścia wystawy „W obawie przed wyginięciem" jest „gra w cykora", polegająca na rywalizacji dwóch kierowców samochodów jadących z dużą prędkością naprzeciw siebie. Przegrywa w niej ten (a tym samym zostaje „cykorem"), kto pierwszy zjedzie z trasy, by uniknąć zderzenia. Jeśli jednak obydwaj zdecydują się jechać do końca – zginą. Najskuteczniejszą strategią pozostaje więc „strategia szaleńca", polegająca na przekonaniu przeciwnika, że samemu myśli się nieracjonalnie i zamierza działać do końca bez względu na okoliczności. 

Artyści analizują potrzebę rywalizacji, posiadania władzy, poniżenia przeciwnika i zdobycia szacunku realizowaną za pomocą pokazu siły, który często opiera się na irracjonalnych zachowaniach. Zadają również pytanie o to, czy właśnie tytułowa obawa przed wyginięciem nie jest obecnie jednym z najsilniejszych powodów maczystowskich zachowań zarówno w życiu codziennym, jak i politycznym. 

Wystawa powstała w ramach drugiej edycji programu rezydencyjnego realizowanego przez Galerię Szarą w partnerstwie z Muzeum Śląskim w Katowicach. 

Informacje o artystach: 
Irmina Rusicka 
Artystka wizualna, autorka instalacji, wideo i prac badawczych. Absolwentka psychologii i historii sztuki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim (2014) oraz sztuki mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 2017). W ramach wymiany międzyuczelnianej studiowała sztukę mediów na ASP w Warszawie w pracowni Krzysztofa Wodiczki i prof. Grzegorza Kowalskiego (2016-2017). Jej prace były pokazywane m.in. na wystawach „Szczurołap" (Muzeum Współczesne Wrocław, 2018), „Departament Obecności" (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018), „8. Triennale Młodych" i „Rusicka/Rzepecki" (Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko 2018), „Biennale WRO" (2015). W nowym roku akademickim rozpocznie pracę na Akademii Sztuki w Szczecinie. 

Kasper Lecnim 
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2014). Brał udział m.in. w wystawach „Departament Obecności" (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018), „Szczurołap" (Muzeum Współczesne Wrocław, 2018), „8. Triennale Młodych" (Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko 2017). Pracuje we Wrocławiu, mieszka w Warszawie. 

Kontakt dla mediów: 
Dział Promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach 
Paweł Świerczek 
tel. 32 21 30 851, p.swierczek@muzeumslaskie.pl 
www.muzeumslaskie.pl
 
 
 
ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
poniedziałek: nieczynne 
wtorek–niedziela: 10.00–20.00 
w każdy wtorek wstęp wolny
informacja: 32 213 08 70
e-mail: promocja@muzeumslaskie.pl
Bilety online