Warsztaty reportażu w Krośnie

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2017-03-23


„Recepta na reportaż” – warsztaty pisania reportażu w bibliotece.

 

Jaki jest przepis na dobry reportaż? Tego spróbują dowiedzieć się uczestnicy warsztatów w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.
Warsztaty skierowane są do młodzieży 16-20 lat i są realizowane przez KBP w ramach projektu „Biblioteka – miejsce czytania, miejsce działania” przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
27 marca br. warsztaty poprowadzi Filip Springer - fotograf i reporter. Współpracował z polskimi tytułami prasowymi „Polityką” i „Przekrojem”. Swoje fotografie prezentował na wystawach indywidualnych w wielu polskich miastach. Do polskiego reportażu wprowadził nowy temat - architekturę. Jego debiut literacki „Miedzianka. Historia znikania”, znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, jest także finalistą innych prestiżowych polskich nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike 2012. Kolejne reportaże to: „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (2013), „13 pięter” (2015), „Księga zachwytów” (2016). Najnowszy reportaż „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (2016), opowiada o życiu w byłych miastach wojewódzkich, znajduje się w nim też relacja z Krosna. Springer jest także autorem fotoreportaży. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
10 kwietnia br. „receptę na reportaż” przedstawi Michał Olszewski - dziennikarz i prozaik. Tematy do swoich książek i reportaży znajduje w całym kraju. Przez lata związany był z „Tygodnikiem Powszechnym” (gdzie był szefem działu reportażu); obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej Kraków”. Pisze głównie o polskiej przestrzeni, ekologii i przemianach społecznych po 1989 roku. Jest autorem m.in. Do Amsterdamu (2003), Chwalcie łąki umajone (2005) i Zapisków na biletach (2010). Za książkę Najlepsze buty na świecie (2014) otrzymał, jako pierwszy autor z Polski, nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. W lutym tego roku ukazała się jego ostatnia powieść pt. #Upał.

Zdobytą podczas warsztatów wiedzę młodzież będzie mogła wykorzystać w konkursach, które będą realizowane w ramach projektu. Patronat medialny nad projektem objęły portale: Krosno24.pl, KrosnoCity.pl oraz Trendy Radio.

Monika Machowicz

 

Źródło: http://www.kbp.krosno.pl/