Warszawska Opera Kameralna w Wiedniu

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-06-04

W dniach 19-21 maja 2024 roku Warszawska Opera Kameralna, jednostka kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego, zagrała trzy koncerty w Wiedniu, w ramach 33. Festiwalu Mozartowskiego.
19 maja Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV zainaugurowała cykl wiedeńskiej odsłony Festiwalu w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata Wiener Musikverein. Solistami byli: gwiazda światowych scen operowych, Jessica Pratt, oraz czeski tenor młodego pokolenia Petr Nekoranec. W programie znalazły się arie i duety z Don Giovanniego, Uprowadzenia z seraju, Idomeneo i Łaskawości Tytusa oraz uwertury i tańce niemieckie. Orkiestrę MACV poprowadził maestro Michał Maciaszczyk. Koncert zakończył się owacją na stojąco i bisami.
 
20 maja w Mozarthaus – w miejscu, gdzie Mozart skomponował między innymi słynne Wesele Figara – kameraliści Warszawskiej Opery Kameralnej podczas koncertu Mozartian Dialogues: From Strings to Winds wykonali kwartety i divertimenta Mozarta.
 
21 maja w wiedeńskiej Hofburgkapelle Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej MACV pod dyrekcją maestro Adama Banaszaka wykonała brawurowo trzy ostatnie mozartowskie symfonie (39. Es-dur, 40. g-moll i 41. C-dur).
Był to kolejny, trzeci już wyjazd Warszawskiej Opery Kameralnej do Wiednia – tym razem z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta. 
Po tych wspaniałych koncertach, na zakończenie wiedeńskiej części Festiwalu, Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd powiedziała: Z tak znakomitą orkiestrą jak MACV Mozarta można grać wszędzie na świecie, również 
w Wiedniu.

Źródło: operakameralna.pl