Niby takie nic

Strona główna » Ciekawe Dodano: 2012-11-16

Drut do sztuki użytkowej wkracza pełną parą. Coraz częściej wykorzystywany jest w masowej produkcji, sięgają po nie firmy tworzące sprzęt codziennego użytku. Powstają tkane z drutu misy i koszyki. Blachę wykorzystuje się w produkcji mebli. Okazuje się, że może stać się ona również niezastąpionym materiałem dla artystów.

Druty, pręty czy blacha to bardzo wdzięczne tworzywa. Nadają się właściwie do każdego rodzaju instalacji. Dlatego chętnie sięgają po nie zarówno rzemieślnicy czy artyści, jak i masowi producenci sprzętu - tłumaczy Zygmunt Działocha z firmy Elka, specjalizującej się w handlu tworzywem.

Drut wykorzystywany jest również w sztuce, sięgają po niego artyści z całego świata, tworząc niepowtarzalne rzeźby i instalacje. Jednym z najpopularniejszych współczesnych twórców tworzących z drutu jest Andrea Lomanzo. Jego rzeźby jakiś czas temu można było zobaczyć w ogrodach Ambasady Francji w Warszawie. Bardzo ciekawe instalacje wyszły również spod ręki  Daniela Proulx i Pierre Mattera. Przedstawiają one steampunkowe postaci zwierząt.

Ciekawe instalacje z drutów powstają również na wielkich budowlach oraz przestrzeniach użyteczności publicznej. Jedna ze słynniejszych instalacji powstała w hotelu Banks w Antwerpii. Jest to pleciona z drutu elewacja i ogrodzenie, tworzące wrażenie wielkiej ozdobnej tkaniny.