Trwa nabór do udziału w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-08-12

Stwórz kompozycję na orkiestrę symfoniczną – na zwycięzców konkursu czeka 40 tys. euro

Trwa nabór do udziału w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza. Zgłoszenia – kompozycję na orkiestrę symfoniczną – można nadsyłać do końca sierpnia. Wręczenie nagród i finałowy koncert laureatów odbędzie się 2 grudnia 2022 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Pomimo tego, że to dopiero druga edycja konkursu, już teraz można powiedzieć, że przedsięwzięcie osiągnęło olbrzymi, międzynarodowy, sukces. Obecnie jest to jedno z największych, nie tylko pod względem skali, ale także wysokości nagród,  tego typu wydarzeń w Europie. Na pierwszą edycję nadesłano aż 176 prac twórców m.in z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Chin, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Niderlandów, Hiszpanii, Kanady, Korei Południowej, Macedonii, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Podobnie jak przed dwoma laty, w tegorocznej edycji konkursu wezmą udział kompozytorzy z całego świata. Tradycyjnie też, ich utwory jako pierwsza na świecie usłyszy publiczność szczecińska. Nowością tegorocznej edycji będzie wprowadzenie możliwości głosowania na wybranego kandydata przez publiczność. Po raz pierwszy zostanie też przyznana nagroda Orkiestry.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne, które w zależności od zajętego miejsca kształtują się następująco:

I miejsce – 15 000 euro,

II miejsce – 11 000 euro,

III miejsce – 7 000 euro,

Przyznane zostaną także dwa Wyróżnienia – po 3 500 euro każde. Łączna pula nagród w konkursie to 40 tysięcy euro.

O tym, kto zostanie zwycięzcą II edycji zdecyduje Jury, w którego skład wchodzą:

Tomàs Peire-Serrate (przewodniczący) — urodził się w Barcelonie, a mieszka i tworzy w Los Angeles. Ukończył kompozycję muzyki filmowej na Uniwersytecie Nowojorskim, a stopień doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jego muzyka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia na świecie i jest wykonywana w Europie, Ameryce oraz Azji.

Szymon Bywalec — ukończył dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. J.W. Hawela w Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z tak znanymi dyrygentami, jak Gabriel Chmura, Takuo Yuasa, Krzysztof Penderecki czy Paul McCreesh.  Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a także dyrektorem artystycznym Orkiestry Muzyki Nowej.

Anna Maria Huszcza (sekretarz) — kompozytorka, aranżerka, pedagog (m.in. wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie), doktor sztuk muzycznych, członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jej kompozycje wykonywane były m.in. w Litwie, Chorwacji, Ukrainie, Słowenii, Czechach, Francji, Szwecji, Belgii oraz Japonii. Jest laureatką polskich oraz międzynarodowych konkursów kompozytorskich.

Dariusz Przybylski — ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, gdzie obecnie wykłada kompozycję. Studiował także w Kolonii, Karlsruhe i Frankfurcie nad Menem. Komponował na zamówienie m. in. Deutsche Oper Berlin, Ensemble Modern, Warszawskiej Opery Kameralnej, czy Opery Poznańskiej. Laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich.

Dorota Serwa — z wykształcenia muzykolog, menedżer kultury z bogatym doświadczeniem, Dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Funkcję tę sprawuje od 2012 roku. Od tego czasu Filharmonia znacząco zwiększyła liczbę koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali, także prezentujących muzykę współczesną. Do programu Filharmonii zostały wprowadzone nowe formy, jak np. koncerty jazzowe, koncerty muzyki elektronicznej i folkowej.

Nagrodą II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza, będzie także odegranie zwycięskich utworów podczas koncertu finałowego. Wykona go Orkiestra Filharmonii w Szczecinie, którą poprowadzi Szymon Bywalec.

Źródło: publicdialog.pl