Tomasz Jastrun w rozmowie z reżyserem

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-02-01

Pokaz filmu "Barany. Islandzka opowieść"
oraz spotkanie z reżyserem,
z gościnnym udziałem Tomasza Jastruna
4 lutego, godz. 12:30, Kino Atlantic

 

Zapraszamy wszystkich dziennikarzy do kina Atlantic na edukacyjny pokaz filmu BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ, który odbędzie się 4 lutego (czwartek), o godz. 12:30. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Grímurem Hákonarsonem, z gościnnym udziałem Tomasza Jastruna.

 

BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ: Kipiąca emocjami komedia w plenerach mroźnej Islandii.

 

Program:
12:30 - przywitanie widzów
12:30 - 14:00 - seans filmu
14:00 - 14:45 - rozmowa z reżyserem Grimurem Hakonarsonem
spotkanie poprowadzą Tomasz Jastrun (prozaik, poeta, publicysta) oraz Artur Wolski

 

Ilość miejsc ograniczona.
Obecność należy potwierdzić mailowo z Arturem Wolskim: 

http://artur@kinoatlantic.pl

 

GRÍMUR HÁKONARSON
Islandzki reżyser urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem słynnej FAMU – szkoły filmowej w Pradze – którą ukończył w 2004 roku. Już jego film dyplomowy, "Slavek The Shit" przyciągnął uwagę międzynarodowej publiczności. Wybrano go m.in. do sekcji Cinefoundation podczas Międzynarodowego Festiwalu w Cannes w 2005 roku, otrzymał też 12 festiwalowych nagród w tym Srebrnego Hugo na imprezie w Chicago. Jego kolejny krótki film, "Zapasy", miał swoją światową premierę na festiwalu w Locarno w 2007 roku i stał się jednym z najczęściej nagradzanych krótkometrażowych filmów islandzkich. Zdobył na całym świecie ponad 25 nagród.

 

Zobacz polski zwiastun filmu "Barany. Islandzka opowieść":

 

OPIS FILMU
Zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Ceniąponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.

 

„Barany. Islandzka opowieść” – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał „Baranów. Islandzkiej opowieści” – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.

 

Źródło: Gutek Film Sp. z o.o.,
http://www.gutekfilm.pl