TO JUŻ DZISIAJ! STARTUJE 6. EDYCJA PANNONICA FOLK FESTIVAL

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-08-31

Dzisiaj o godzinie 18:00 koncertem szwedzkiego zespołu Tibble Transsibiriska rozpocznie się 6. edycja Pannonica Folk Festival. Do Barcic, malowniczej wioski nad Popradem, zjedzie się publiczność głodna bałkańskiej muzyki, chcąca zasmakować życia w specjalnie wybudowanej wiosce festiwalowej i ciekawa lokalnych przysmaków. Już teraz wiadomo, że będzie to wyjątkowa edycja z rekordową publicznością. Będzie przynajmniej o 30% więcej uczestników niż w roku ubiegłym.

Pannonica przyciąga nie tylko bogatym programem koncertów ale również lokalizacją. Otoczenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego sprzyja odcięciu się od cywilizacji i bezkarnemu wrzuceniu trybu offline. Czas między koncertami można wypełnić licznymi warsztatami (tańca, śmiechu, tworzenia pióropuszy), zajęciami jogi czy spotkaniami autorskimi. Sporo atrakcji jest przewidzianych również dla najmłodszych uczestników Pannoniki, rodziny z dziećmi to jedna z liczniejszych grup tworzących festiwalową wioskę.

Często jestem pytany, który z tegorocznych koncertów albo którą z naszych gwiazd chciałbym szczególnie polecić. Mam problem z odpowiedzią na tak postawione pytania, bowiem według naszej filozofii Pannonica jest czymś więcej niż sumą poszczególnych koncertów. Program festiwalowy jest pewną całością. Najlepiej przyjechać na cały festiwal i zamieszkać w wiosce festiwalowej, żeby brać udział jeśli nie we wszystkich, to w możliwe wielu koncertach i wydarzeniach towarzyszących. Większość nazw zespołów, które występują na nadpopradzkiej scenie dla przeciętnego odbiorcy kultury jest zupełnie anonimowa. Znane są co najwyżej wąskiej grupie obserwatorów tego skrawka sceny etno i world music. Ale okazuje się, że dotychczasowa historia naszych wyborów repertuarowych dla większości naszej pannonicznej publiczności jest wystarczającą gwarancją, żeby wchodzić w ciemno w układ, który proponujemy.” – mówi Wojciech Knapik, dyrektor Festiwalu Pannonica.

O programie koncertów opowiada Urszula Nowak, współorganizatorka festiwalu:W tym roku aż osiem z dwunastu zespołów zaprezentuje się w Polsce po raz pierwszy. Będziemy mieć również pierwszy projekt, którego jesteśmy inicjatorami, przygotowany specjalnie na nasz festiwal - współpracę legendarnego Kroke z wybitną bułgarską śpiewaczką, solistką chóru Philipa Kuteva - Neli Andreevą. Występ zespołów takich jak Babra z Węgier, grającego muzykę Słowian Południowych na instrumentach strunowych, orkiestry dętej Fanfara Transylvania z Rumunii, węgiersko-rumuńskiego składu Nadara GypsyBand to ukłon w stronę miłośników brzmień źródłowych; Tibble Transsibirska, She'Koyokh, Marko Marković Brass Band, BGKO - Barcelona Gipsy balKan Orchestra to propozycja dla poszukujących fuzji muzyki tradycyjnej z innymi formami, Šidski Trubači, Orkestar Danijela, Orkestar Bojana Kirstića - to serbska reprezentacja brass bandów, szczególnie lubianych w naszych "krzakach nad Popradem", po raz pierwszy będziemy słuchać jednego z najpiękniejszych gatunków, jakie wykształciły się na Bałkanach - bośniackiego sevdah, dzięki zespołowi Divanhana. Program tegorocznej Pannoniki pokazuje oblicze muzyki Bałkanów i środka Europy z wielu stron, zarówno pod względem zróżnicowania form muzycznych, inspiracji, jakie stwarza, emocji, które budzi - od melancholii płynącej z rozleniwionych słońcem kafan, przez radość szczebiotliwych przedmieść bałkańskich miasteczek, po szaleństwo i zapomnienie ognistych wesel i melodii na kilka, czasem kilkadziesiąt instrumentów dętych.”


 

6. EDYCJA PANNONICA FOLK FESTIVAL

PANNONICA – OGIEŃ NIE MUZYKA!

30.08-01.09.2018, BARCICE NAD POPRADEM


 

PROGRAM, SCENA GŁÓWNA:

30.08.2018, czwartek

Babra (hu), Tibble Transsibiriska (swe), She’Koyokh (UK), Fanfara Transilvania (rom)

31.08.2018, piątek: „GUČA DAY”

Šidski Trubači (srb), Orkestar Danijela (srb), Orkestar Bojana Krstića (srb), Marko Marković Brass Band (srb)

01.09.2018, sobota

Nadara GypsyBand (rom/hu), Kroke feat. Neli Andreeva (pl+ bg), BGKO Barcelona Gypsy BalKan Orchestra (esp), Divanhana (bos-her)


 

ORGANIZATORZY:

Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu

Starosądecka Fundacja Kultury


 

MECENAT:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Miasto i Gmina Stary Sącz

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie


 

SPONSORZY:

Piwniczanka

Budweiser Budvar


 


 

WWW

www.pannonica.pl

ZAPOWIEDŹ

https://www.youtube.com/watch?v=c8e2VSyDAA8

FB

https://www.facebook.com/events/1608636915854524/