Tkanina. Nowa wystawa Grupy Plastycznej SZTALUGI

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-11-25

Na najnowszej wystawie SZTALUGI zaprezentują kilkadziesiąt obrazów namalowanych w technice olejnej i akrylowej. Na obrazach - w niemal fotograficzny sposób odwzorowane faktury, barwy i sploty różnych rodzajów tkanin, użytkowych i ozdobnych. Otwarciu wystawy, w poniedziałek 29 listopada, towarzyszyć będzie koncert Orkiestry Dętej OSP z Sejn pod kierunkiem Józefa Żukowskiego. 
 
 
Tkanina zawsze była istotnym elementem wystroju mieszkań i domów, od kameralnych po pałacowe przestrzenie. Sprawia, że wnętrza nią ozdobione stają się przytulne, ciepłe i eleganckie. Malarze z działającej w Suwalskim Ośrodku Kultury grupy SZTALUGI podjęli się tego trudnego tematu i na wystawie zaprezentują kilkadziesiąt obrazów namalowanych w technice olejnej i akrylowej. Na płótnach można zobaczyć miękkość i delikatność tkaniny, łudząco rzeczywiste sploty i faktury. W przestrzeniach malarskich pojawiają się także piękne kobiety ubrane w suknie o wyszukanych wzorach. "Wystawa nastraja pozytywnie, przenosi w świat ulotności, lekkości bytu i piękna małych rzeczy." - zaprasza Halina Mackiewicz, opiekunka Pracowni Plastycznej SOK.
Podczas wernisażu wystawy zagra Orkiestra Dęta OSP z Sejn pod kierunkiem Józefa Żukowskiego. W tym roku, tak samo jak i grupa Sztalugi, orkiestra obchodzi 15-lecie działalności.
Na wystawie zaprezentują się: Teresa Gajek, Wiera Pszczółka, Alicja Romanowska, Katarzyna Bogdan, Alicja Skalska, Bożena Nowacka, Barbara Sołowiej, Jadwiga Mańczuk, Magdalena Rosłaniec, Hubert Karłowicz, Krystyna Szukiłowicz, Aurelia Pieczulis i gościnnie Kazimierz Gomułka.
 
 
Grupa Plastyczna SZTALUGI działa w pracowni plastycznej CENTRUM w Suwalskim Ośrodku Kultury od 2006 roku. Założycielem i opiekunem grupy jest Halina Mackiewicz. Członkami grupy są osoby z różnych środowisk zawodowych. Dorobek twórczy grupy jest regularnie prezentowany w Suwalskim Ośrodku Kultury. Uczestnicy przez szereg lat brali udział w plenerach malarskich organizowanych w Suwałkach i na Suwalszczyźnie, a także na Litwie. Na przestrzeni 15 lat malarze i malarki SZTALUG prezentowali wiele interesujących wystaw m.in. cykle: Smacznego, Z rodzinnego Pamiętnika, Szkło, Kontrasty, Opowieści Kwietne, Żywioły, W poszukiwaniu natury rzeczy, Człowiek, Zwierzęta, Rysunek – pastel.
Otwarcie wystawy „Tkaniny” odbędzie się w poniedziałek, 29 listopada o godz. 18.00 na I piętrze foyer SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2021 r. Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie w obowiązującym reżimie sanitarnym. 
 
Źródło: soksuwalki.eu