Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-03-30

Wraz z nadejściem cieplejszych dni warto zajrzeć do Teatru! Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na spektakle grane w najbliższym miesiącu na trzech scenach.

Oto kalendarium:

Od piątku do niedzieli (1-3 kwietnia)  na Scenie Domu Machin będzie można zobaczyć Marcina Kalisza w spektaklu „Agamemnon” Rodrigo Garcii w reżyserii Szymona Kaczmarka. Na scenie ojciec i jego rodzina, którą stanowią hiperrealistyczne sylikonowe lalki. To czarna komedia z wielkim potencjałem komicznym oraz ostra jak żyletka diagnoza rzeczywistości.

Wracamy także ze spektaklem „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1989” w reżyserii Wojciecha Farugi. Od piątku do soboty (1,2 kwietnia) na Dużej Scenie. Przez pryzmat starych perskich opowieści przyglądać się będziemy islamskiej rewolucji irańskiej z 1979 roku. Pretekstem do tego będzie wizyta reporterki Oriany Fallaci w Teheranie, w celu przeprowadzenia wywiadu z Ajatollahem Chomeinim. Fallaci spędziła w Teheranie parę nocy, ale jedna była szczególna: ta w czasie której jej bezpieczeństwo było zagrożone, po tym jak ośmieliła się odsłonić włosy w obecności charyzmatycznego duchownego.

Po dłuższej przerwie wracamy na scenę Domu Machin ze spektaklem „O Kotach” w reżyserii Tomasza Cyza. Zagramy dla Was już 5, 6 kwietnia (wtorek, środa). Wybrane wiersze z tomiku O kotach Charlesa Bukowskiego stworzą słodko-gorzką (śpiewaną!) opowieść o kociej bliskości, czułości, miłości, nienawiści, strachu, bitwach, ranach, umieraniu.

Już 5, 6 kwietnia na Scenie MOS spektakl „Balladyna” w reżyserii Pawła Świątka. Balladyna Juliusza Słowackiego to opowieść o przejęciu władzy w obliczu końca świata. Świata w którym jest zbyt późno na zaprowadzenie nowego porządku. To także opowieść o bliskości świata natury, który współcześnie upomina się o swoje pierwotne prawa mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. To wreszcie opowieść o świecie kobiet, który doszedł do głosu w epoce, w której na wszystko jest już zbyt późno.

8,9 kwietnia (Scena MOS) będzie można zobaczyć  spektakl ”Wojna polsko-ruska” w reżyserii Pawła Świątka.  W dobie wychodzących spod ziemi demonów nacjonalizmu Wojna polsko-ruska Doroty Masłowskiej nabiera porażającego, jadowitego blasku. Tę historię, historię pewnej bzdurnej – lub zupełnie niebzdurnej – wojny, wojny z ruskami, z wszelkim obcym, oraz historię głównego bohatera, Silnego, brawurowo opowiada sześć dziewczyn, które spotkał na swojej popapranej drodze pierwszy dresiarzo-husarz Rzeczypospolitej.

Natomiast 9-10 kwietnia na Scenie Domu Machin spektakl Simona K. Wołająca na puszczy - reżyseria Anna Gryszkówna. Jest to monodram Agnieszki Przepiórskiej. Pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona. „Simona K. Wołająca na puszczy” to opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim bardzo odważnej.

Również na scenie MOS (12, 13 kwietnia) spektakl „Jedzonko” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Tematem spektaklu będzie jedzenie, a czasem nawet jedzonko. To, czym się delektujemy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jedzenie dzieli nas na frakcje, klasy społeczne, pokolenia, nawet klasyczna kategoria narodu jest dziś coraz częściej reinterpretowana przez pryzmat regionalnych smaków.

Natomiast 22, 23 kwietnia (piątek, sobota) na scenie MOS spektakl „Danton” w reżyserii Radka Stępnia. Podobno odcięta głowa zachowuje świadomość jeszcze przez około sześć, siedem sekund. Gdyby dało się z nią jeszcze zamienić dwa słowa – może dowiedzielibyśmy się czegoś istotnego o motywacjach ściętej głowy.

W kwietniu w Teatrze w Krakowie można także będzie zobaczyć na Dużej Scenie spektakle: „Dziady” reż. Maja Kleczewska, „Hamlet” reż. Bartosz Szydłowski, „Chory z urojenia” reż. Giovanni Pampiglione. Natomiast na scenie Domu Machin monodram Hanny Bieluszko „Bóg ja i pieniądze”. Natomiast 20 kwietnia „Przywrócone arcydzieła” - zapraszamy na pokaz filmu „Wielki Szu” w reżyserii Sylwestera Chęcińskiego do Małopolskiego Ogrodu Sztuki, ul. Rajska 12.

Aktualny repertuar znajduje się na www.teatrwkrakowie.pl , a bieżące informacje można znaleźć także na stronie Teatru na Facebooku.

Źródło: teatrwkrakowie.pl