Sztuka kupowania sztuki- czyli o zakupie obrazów w Internecie

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2019-04-15

\"Drzeworyt Marii Wąsowskiej pt. \"Ulica\"

       Obecne trendy skupiają uwagę kolekcjonerów i entuzjastów sztuki na dziełach wpisujących się w nurt sztuki współczesnej i nowoczesnej. To właśnie ten obszar od wielu lat najprężniej rozwija się na światowym rynku sztuki, a wystawione na aukcjach dzieła współczesnych artystów osiągają ceny przyprawiające o zawrót głowy. Nie bez powodu Woody Allen w swoich filmach upodobał sobie drwiny z absurdalnych cen dzieł sztuki w pretensjonalnych i snobistycznych galeriach. Wciąż pokutuje stereotyp, mówiący o tym, że żeby kupić dobry obraz należy dysponować nieskończonymi zasobami gotówki, a kolekcjonowanie sztuki kojarzone jest z prestiżem społecznym. Mimo to inwestowanie w dzieła sztuki staje się obecnie coraz bardziej powszechne.

"Drzeworyt Marii Wąsowskiej pt. "Ulica" z oferty http://antyczek.pl/obraz-grafika

Pomimo fali popularności sztuki współczesnej rynek starych zabytkowych obrazów i grafik jest żywy nie tylko dzięki kolekcjonerom ale też osobom, które dopiero wkraczają w fascynujący świat sztuki lub poszukującym stylowych dopełnień wnętrz. Piękny obraz z duszą i przeszłością doda przestrzeni klasy i smaku, a właścicielowi umożliwi kontakt ze sztuką i pięknem w domowym zaciszu. Poza estetyzacją wnętrza może też pełnić funkcję długoterminowej inwestycji.

Rynek sztuki to wyzwanie, które dostarcza wielu zagadek jednak kupowanie obrazów nie jest wiedzą tajemną, dostępną jedynie dla wybranych. Obcowanie ze sztuką to prawdziwa przygoda. Warto rozpocząć ją w odpowiednim miejscu. Kilka podstawowych wskazówek zawartych poniżej z pewnością pomogą w zakupie odpowiedniego dzieła. Szeroki wachlarz możliwości w tym zakresie daje Internet, który obecnie odgrywa ogromną rolę na globalnym rynku sztuki. Galerie i antykwariaty udostępniające swoje zbiory on-line dają możliwość zapoznania się ze swoją ofertą w spokoju i bez presji czasu. Ponadto od razu można zapoznać się z zasadami kupna. Warto wybierać te sklepy, które mogą zagwarantować wystawienie certyfikatu autentyczności – jak na przykład Antykwariat Antyczek. Osoba niedoświadczona łatwo może zgubić się w meandrach rynku sztuki, a nieznana nomenklatura może skutecznie zniechęcić. Dlatego warto wybrać miejsca zaufane, gdzie można liczyć na wiedzę profesjonalistów, a obrazy mają sprawdzone pochodzenie i zostały fachowo rozpoznane. Warto również zapoznać się z terminami funkcjonującymi  w świecie artystycznym i poszerzać własną wiedzę w zakresie sztuki. To z pewnością zaprocentuje. Zakupy na popularnych portalach sprzedażowych mogą skończyć się rozczarowaniem dla osób zupełnie nie zaznajomionych ze sztuką. W sieci nietrudno jest paść ofiarą oszustów.

    "Żaglówki przy zachodzie słońca - akwarela Gisela Mray, z kolekcji sklepu Antyczek  "

 

Inwestycja w dzieło sztuki nie powinna być pochopna, bo w tym przypadku pośpiech jest złym doradcą. Wszystko zależy od potrzeb oraz zasobów gotówki. Żeby wytypować potencjalne zakupy należy zapoznać się z ofertą wielu galerii i sklepów z antykami. Pole poszukiwań znacznie zawęży decyzja dotycząca rodzaju obrazu (techniki malarskiej, rodzaju podobrazia, tematyki czy kierunku malarskiego). Niezmiernie ważne jest wybranie takiego rodzaju malarstwa, który się po prostu lubi i ceni. Obraz powinien się nam przede wszystkim podobać i wpisywać się w stylistykę wnętrza, któremu ma być dedykowany. Wtedy będziemy mieć pewność, że wybrana kompozycja długo będzie nas  cieszyć. Nie należy przy tym lekceważyć intuicji. Instynktowne wybory często okazują się trafne i procentują w przyszłości. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na rozmiar pracy. Bardzo ważne jest dopasowanie go do wielkości przestrzeni ekspozycyjnej jaką dysponujemy.

Niebagatelne znaczenie ma również sprawdzanie sygnatur. Często za pracą, której sygnatura nie przyciąga uwagi stoi uznany artysta. Jednak wartościowe estetycznie i dobrze zachowane kompozycje nawet jeśli nie wyszły spod pędzla słynnego artysty  są doskonałą inwestycją emocjonalną, gdyż dostarczają piękna i emocji związanych z obcowaniem z nim.

Bardzo ważnym elementem, który określa wartość zabytkowego obrazu jest nie tylko jego wartość estetyczna ale też stan zachowania. Przedarte płótno lub ubytki w warstwie malarskiej wymagają profesjonalnej, zwykle kosztownej renowacji. Należy jednak pamiętać, że określenie „bardzo dobry stan” w przypadku zabytkowych obrazów będzie miało indywidualne znaczenie dla każdego obrazu w zależności od jego datowania. Krekelura – charakterystyczna sieć spękań na warstwie malarskiej powstająca w wyniku upływu czasu zazwyczaj nadaje obrazowi charakteru.

   

"Martwa natura na desce - obraz olejny Nowickiej z 1961 roku, fot. Antyczek"

 

 

  Przy wyborze obrazu warto również zwrócić uwagę na jego obramienie. Dobrze dobrana oprawa powinna idealnie korespondować z kompozycją nie odwracając od niej uwagi widza. Piękna rama może pełnić również funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu.

Największą popularnością na rynku cieszą się obrazy olejne. Jest to technika najbardziej atrakcyjna i odporna na zmienne warunki, jednak błędem jest lekceważenie grafik. Techniki graficzne często wymagają większego nakładu pracy i zaangażowania niż techniki malarskie. Ceny rycin są jednak niższe niż ceny obrazów olejnych czy akwareli. Im mniej kopii odbito z matrycy tym większa jest jej wartość. Warto przyglądać się tym kompozycjom, które zdecydowanie się wyróżniają. Dobrze dobrana grafika doskonale zaprezentuje się we wnętrzu urządzonym w każdym stylu.

Otaczanie się sztuką jest przygodą, ogromną przyjemnością i nawiązywaniem dialogu z otoczeniem. Jest to również długoterminowa inwestycja, jednak uczucia i emocje towarzyszące obcowaniu z pięknem nie mają ceny. Należy pamiętać, że sztuka mówi wieloma językami,  nie znosi pośpiechu i potrzebuje czasu aby dać się oswoić. Codzienne obcowanie z nią będzie inspirujące, a także rozwinie zmysł artystyczny, wiedzę i kompetencje kulturowe. Kto wie, być może zakup pierwszego nietuzinkowego dzieła sztuki będzie początkiem pięknej kolekcji i rozwinie wspaniałą pasję! Liczę na to, że niniejszy artykuł będzie przewodnikiem po samodzielnej podróży i inspiracją do poszukiwań na rozległym polu świata sztuki.

 

Autor: Emilia Szymkowiak