Sztuka i życie - premiera książki

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-01-25

Czym jest sztuka i skąd się bierze? Co robi z nami wizualność i dlaczego nasze pojedyncze historie zależą od tego, co widzimy i do jakich obrazów mamy dostęp. W najnowszej książce Maria Anna Potocka stawia najbardziej podstawowe pytania dotyczące relacji sztuki i życia.


Joseph Beuys, Jiří Kolář, Krystian Lupa, Boris Lurie, Herta Muller, Agnieszka Osiecka, Mieczysław Porębski, Daniel Spoerri czy Wisława Szymborska to jedynie skromny wyciąg z bogatego katalogu nazwisk oraz osobowości, osobistości i osobliwości artworldu, który pokazuje nie tylko skalę zaangażowania autorki w pole artystyczne, ale jest również przestrzenią poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne kwestie dotyczące sztuki.

W tym celu Potocka tropi indywidualne języki artystyczne. O tym, jaka konkluzja wyłania się z tego śledztwa - opartego na czytaniu sztuki - będzie z autorką książki rozmawiał Grzegorz Jankowicz.


Książkę, wydaną nakładem Wydawnictwa Austeria, będzie można kupić podczas wydarzenia.

Na spotkanie obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie: https://cutt.ly/owKSrjnV

 

Maria Anna Potocka - doktor nauk humanistycznych, filozof, krytyk sztuki, kurator. Założycielka kilku niekomercyjnych galerii prezentujących sztukę najnowszą, m. in. Galerii PI (1976). W latach 2002-2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Członek Internationale Künstler Gremium IKG, The International Association of Art Critics AICA, International Council of Museums. Autor książek i tekstów teoretyczno-filozoficznych (m.in. „Nowa estetyka” [2016], „Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet” [2022]).

Grzegorz Jankowicz - aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz; doktor nauk humanistycznych. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Juror Nagrody Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika Powszechnego". Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (2013), „Blizny. Eseje” (2019), ), „Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany” (2020).

 

Źródło: willadecjusza.pl