Szara w Warszawie. Nowa siedziba Galerii Szarej

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-12-22

Katowicka Galeria Szara, od czterech lat regularnie uczestnicząca w Warsaw Gallery Weekend, z początkiem 2022 roku otworzy swoją stałą siedzibę w Warszawie. Działalność w nowej lokalizacji przy ul. Brackiej zainauguruje wystawa Macieja Cholewy „Widzenie peryferyjne”.

 

Galeria Szara, prowadzona przez Joannę Rzepkę-Dziedzic i Łukasza Dziedzica, wyrosła w nurcie galerii niezależnych. Czerpiąc z doświadczeń i tradycji NGO, łączy działania artystyczne, budowanie społeczności i edukację kulturalną z funkcjonowaniem na komercyjnym rynku sztuki. Program galerii, skupiony na organizacji wystaw, uzupełniają spotkania, koncerty i inne wydarzenia.

Założona w 2002 roku w Cieszynie jako niezależna artist-run-space, w 2016 roku przeniosła się do Katowic, gdzie rozwinęła działalność komercyjną oraz stałą współpracę z artystkami i artystkami, wspierając realizację ich projektów oraz promocję. 2022 rok przynosi nie tylko okrągłą, dwudziestą rocznicę istnienia Galerii Szarej, ale też nowy rozdział w jej historii – otwarcie siedziby w Warszawie przy ul. Brackiej 23.

 

– Pomimo osiedlenia się w stolicy, Szara nie wyrzeka się swoich korzeni, zachowując wrażliwość na to, co dzieje się poza centrum – mówi Joanna Rzepka-Dziedzic, właścicielka Galerii Szarej.

 

Działalność Szarej w Warszawie zainauguruje wystawa Macieja Cholewy „Widzenie peryferyjne”, której wernisaż odbędzie się 29 stycznia 2021 roku. Przez kilka ostatnich lat poprzez różnego rodzaju praktyki Maciej Cholewa starał się zrozumieć, w czym tkwi fenomen małego miasta, z którego sam pochodzi. Co kryje się za zdziwieniem, rozbawieniem, czasem lekkim grymasem na twarzy, kiedy przedstawiając się, wymawia nazwę miejscowości Radzionków, którą zamieszkiwał tyle lat?

 

Opowiadając o Radzionkowie osobom spoza regionu, artysta stara się wskazać nie tylko punkt na mapie, ale również jego specyfikę, w czym pomagają mu historie i anegdoty z nim związane. Nawarstwienie takich mikronarracji doprowadziło do stworzenia pewnego rodzaju mitu, który z biegiem czasu stał się na tyle złożony, że w pewnym momencie sam zaczął domagać się weryfikacji.

Maciej Cholewa (ur. w 1991 r.) tworzy instalacje, obiekty, video. Ukończył studia magisterskie na ASP w Katowicach. Bazuje na autorskich tekstach literackich. Skupia się na tematach związanych ze społecznością lokalną, peryferiami oraz interpretacją tekstów kultury. Stosuje świadomą konfabulację i przetworzenie zasłyszanych historii oraz kontekstów. Mieszka w małym mieście, które traktuje jako laboratorium oraz ważne źródło odniesień i inspiracji.

 

Galeria Szara w sieci

galeriaszara.pl

facebook.com/galeriaszara

instagram.com/galeria_szara/

Źródło: galeriaszara.pl