Styczniowy repertuar opery Bałtyckiej

Strona główna » Premiery / Zwiastuny Dodano: 2018-12-21

OPERA BAŁTYCKA – STYCZEŃ 2019

 

PREMIERA
Leonard Bernstein
KANDYD

 

30.12 (niedziela), godz. 19 - PREMIERA
31.12 (poniedziałek), godz. 19 – SPEKTAKL SYLWESTROWY
4.01 (piątek), godz. 19

5.01 (sobota), godz. 18

6.01 (niedziela), godz. 17

 


 

kierownictwo muzyczne: José Maria Florêncio
reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
scenografia i kostiumy: Ewa Gdowiok
choreografia: Leszek Bzdyl

 

obsada:

Aleksander Kunach / Jacek Laszczkowski, Joanna Moskowicz / Ewelina Osowska / Gabriela Gołaszewska, Piotr Płuska / Artur Janda, Bartłomiej Misiuda / Tomasz Rak, Maria Antkowiak, Maciej Gwizdała, Joanna Cortes, Przemysław Bluszcz
oraz Chór, Orkiestra i Balet Opery Bałtyckiej
dyrygent José Maria Florêncio

Zabawne libretto, porywająca muzyka twórcy musicalu „West Side Story”, zawrotne tempo podróży po świecie oraz świetne utwory. Do tego znakomici twórcy: José Maria Florêncio (kierownictwo muzyczne), Anna Wieczur- Bluszcz (reżyseria), Ewa Gdowiok (scenografia i kostiumy), Leszek Bzdyl (choreografia).

Operetkowy Kandyd Leonarda Bernsteina to alegoryczna opowieść o wędrówce w poszukiwaniu „najlepszego ze światów” i próbie jego zrozumienia stawia przed czytelnikiem i widzem trudne, lecz ważne pytania. W realizacji Opery Bałtyckiej przeniesiemy się do klasycznego świata, pełnego starych rycin oraz morskich podróży, ale też skupimy się na uniwersalnych zagadnieniach Kandyda – jaki jest sens naszego życia, czy więcej w nas dobra czy zła, jakimi motywacjami się kierujemy.

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/Kandyd

 

 

OPERA? SI!

prelekcja operowa Jerzego Snakowskiego

 

5.01 (sobota), godz. 12



Aria. Duet. Uwertura. Trwają zaledwie kilka minut. To jednak nie błahostki. „Opera? Si!” w dziesiątym sezonie swego istnienia chce udowodnić, że przy pomocy jednej arii można opowiedzieć niemal
o całym świecie. Naszym świecie. Że opera może być punktem wyjścia do rozważań o wierności,
o patriotyzmie, o plotkowaniu, o używkach, o czasie, o jego braku, o przyjemnościach, o nieprzyjemnościach, o muzyce, o sztuce, o tym i o tamtym. Po prostu – o nas. Rozważania snuć będziemy rzecz jasna z żartem, słuchając występów artystów i opowieści Jerzego Snakowskiego.

 

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/opera-si

 

 

OPERA NA START

muzyczno-ruchowe zajęcia dla najmłodszych

6.01 (niedziela), godz. 11 i godz. 13


Opera na start to zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w zabawach, podczas których kreatywnie spędzają czas i mogą czerpać inspirację do dalszych muzycznych przygód. Zajęcia prowadzą artyści Chóru, Orkiestry, Baletu oraz soliści współpracujący z Operą Bałtycką. 

 

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/opera-na-start

 

 

Piotr Czajkowski

DZIADEK DO ORZECHÓW

         

12.01 (sobota), godz. 18

13.01 (niedziela), godz. 17

17.01 (czwartek), godz. 11

18.01 (piątek), godz. 11

18.01 (piątek), godz. 19 (Opera Chat)

19.01 (sobota), godz. 18

20.01 (niedziela), godz. 17

 


 

choreografia i reżyseria: François Mauduit

kierownictwo muzyczne: Szymon Morus

scenografia i kostiumy: Justin Arienti

 

Balet i Orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku

dyrygent José Maria Florêncio / Michał Krężlewski

 

Baśniowa opowieść, rozgrywająca się podczas świąt Bożego Narodzenia, przedstawia niezwykłą historię Klary, młodej dziewczyny, która marzyła by zostać baletnicą. Jej marzenie spełnia się dzięki spotkaniu z jednym z najznakomitszych dyrektorów baletu Opery Paryskiej, Sergem Lifarem, i jego świątecznemu podarunkowi – Dziadkowi do orzechów. Gdańską realizację przygotowali realizatorzy światowego formatu: uznany choreograf François Mauduit oraz utalentowany scenograf Justin Arienti. 


DZIADEK DO ORZECHÓW - OPERA CHAT

18 stycznia 2019, godz. 19

Pół godziny przed spektaklem zapraszamy na prelekcje Jerzego Snakowskiego, który pokrótce zaprezentuje dzieło i wskaże możliwe ścieżki interpretacyjne, dzieląc się przy tym z widzami ciekawostkami i anegdotami związanymi z tytułem.

W przerwie na monitorach w foyer pokażemy natomiast co podczas antraktu dzieje się za kurtyną, porozmawiamy też z realizatorami i wykonawcami. A po spektaklu zaprosimy widzów na operowy chat na żywo z Jerzym Snakowskim. W foyer operowy ekspert czekać będzie na tych, którzy będą chcieli na gorąco podzielić się swoimi refleksjami, emocjami czy wątpliwościami.

 

 www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/dziadek-do-orzechow

 

 

 

Jacques Offenbach

ORFEUSZ W PIEKLE

25.01 (piątek), godz. 19

26.01 (sobota), godz. 18

27.01 (niedziela), godz. 17

 


 

reżyseria: Maria Sartova

scenografia: Yves Collet

kostiumy: Anna Chadaj

choreografia: Jarosław Staniek

przygotowanie Chóru: Waldemar Górski

 

obsada:

David Beucher (Orfeusz), Magdalena Chmielecka / Maria Domżał (Eurydyka), Katarzyna Nowosad (Opinia publiczna), Rafał Żurek (Pluton), Łukasz Ratajczak (John Styx), Adam Woźniak (Jowisz), Maria Malinowska (Junona), Zuzanna Klemańska (Venus), Dorota Laskowiecka (Diana), Wiktoria Wizner (Minerwa), Karolina Sołomin (Kupido), Leszek Kruk (Mars), Paweł Faust (Merkury)
 

oraz Balet, Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej

dyrygent: Michał Krężlewski

 

Offenbach jest twórcą i królem francuskiej operetki, paryskiego stylu, pełnego lekkości i dowcipu, który wpłynął również na inne gatunki sztuki. Swoim humorem, odwagą, frywolnością, wspaniałą melodyczną inwencją, odegrał ogromną rolę w kulturze francuskiej.

Orfeusz w piekle” jest nieśmiertelną, ponadczasową operetką, w której temat hipokryzji, podwójnej moralności, nic nie stracił na swojej aktualności. Akcja tej operetki, tak w realnym, jak i w mitycznym świecie, obraca się wokół filozofii życia, związanej z miłością, erotyką, poszukiwaniem szczęścia. Świat zwykłych śmiertelników, czy bogów i bogiń jest do siebie podobnym.

Maria Sartova, reżyser

 

 

POMPOSA I POMPOSO

spektakl familijny

 


 

27.01 (niedziela), godz. 11 i godz. 13

Główni bohaterowie bardzo lubią teatralne przygody i chętnie przemierzają nowe muzyczne krainy. Pewnego dnia dowiadują się jednak, że ich najlepszy przyjaciel Kompozytor został uwięziony przez okropnego Bemola. Postanawiają wyruszyć mu na pomoc. Uwolnienie przyjaciela nie będzie łatwym zadaniem, a na swojej drodze napotkają różne przeszkody.

Czy uda im się zdobyć wszystkie strony partytury i znów usłyszeć piękną muzykę, która daje wszystkim radość i harmonię? To będzie zależało od ich wytrwałości i dobrej energii wszystkich widzów, którzy przybędą na niedzielne spotkania do Opery. W spektaklu wezmą udział artyści związani z Operą Bałtycką w Gdańsku.

Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 4-10 lat.
www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/pomposa-i-pomposo