Spotkanie z autorem "Andyjskiego kobierca"

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-06-25

Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20 Suwalskiego Ośrodka Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z Lechem Kowalczykiem – autorem wystawy malarstwa prezentowanej w galerii od połowy czerwca do końca wakacji. "Andyjski kobierzec” to podróżnicze impresje artysty, wielobarwne metafory malarskie z najodleglejszych zakątków świata.
Wystawa skupia się głównie na wspomnieniach Lecha Kowalczyka z podróży do peruwiańskich Andów. Z wyprawy do Ameryki Południowej artysta przywiózł wiele szkiców, na podstawie których powstały wielobarwne obrazy przepełnione emocjami i klimatem odległych zakątków świata. Istotnym elementem w procesie twórczym artysty był dobór kolorystyki. Barwy są swego rodzaju metaforą, która ma oddać emocje twórcy i odzwierciedlić jego związek z miejscem przedstawionym na obrazie.Tak o swoich pracach opowiada ich autor, Lech Kowalczyk: Mój "Andyjski kobierzec", moje malowane Peru to podróż w głąb czasów, podróż w głąb historii i wielu cywilizacji ludów Ameryki Południowej, podróż w głąb legend i synkretycznych religii. To podróż do źródeł piękna nieodgadnionej przyrody, w wielu miejscach niezależnej jeszcze od człowieka. Piękna dla oczu i duszy. (…) bo jest prawda obserwowana, rzeczywista, widziana oczyma i jest prawda obrazowa, widziana emocjami – oczami serca i duszy.
Spotkanie z Lechem Kowalczykiem, odbędzie się w piątek, 25 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 przy ul. T. Noniewicza 71. Spotkanie odbędzie w reżimie sanitarnym. Z uwagi na limit miejsc, na spotkanie trzeba się zapisać telefonicznie pod numerem 87 566 42 11, decydująca jest kolejność zgłoszeń. Wystawę "Andyjski kobierzec" można oglądać do 31 sierpnia. Wstęp wolny.
 
 
Lech Kowalczyk ur. w 1954 r. w Katowicach. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 1979 r. W latach 1979-1980 był asystentem prof. Stanisława  Gawrona w pracowni litografii na macierzystej uczelni. W swej działalności twórczej maluje obrazy, rysuje, zajmuje się grafiką warsztatową i wydawniczą. Projektuje plakaty, ilustracje książkowe, sceno­grafie, instalacje artystyczne oraz aranżacje wystaw i opraw plastycznych oraz wszelkiego rodzaju imprez. Zajmuje się designem przemysłowym i architektonicznym. Brał udział między innymi w 13. Biennale Grafiki w Lublanie (Słowenia), Biennale Rysunku w Cleveland (Anglia), Biennale Grafiki w Biella (Włochy) oraz wystawiał swoje plakaty na Lahti Poster Biennale (Finlandia). Prace rysunkowe Lecha Kowalczyka zostały wyróżnione przez International Art Center Kioto w 4-albumowym wydawnictwie „Contemporary Art Print of the World”, prezentującym sylwetki i prace 330 artystów z 52 krajów świata. Lech Kowalczyk pracował m.in. dla takich marek jak: Targi Poznańskie i Browar Tyskie, projektował wiele wystaw dla Muzeum Miejskiego i Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Projektuje obiekty małej architektury i architekturę wnętrz. Szukając artystycznych inspiracji, Lech Kowalczyk ze szkicownikiem w ręku wędrował po Tatrach i Karkonoszach, górach Maroka, peruwiańskich Andach i Himalajach w Nepalu.   

 

Źródło: soksuwalki.eu