Spędź weekend z Muzeum Śląskim

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-05-14

Spędź weekend z Muzeum Śląskim

Gra terenowa „Na tropie kopalni”, mapping „Śląsk wspólna sprawa” ukazujący kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzenia sprzed 100 lat, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, kiermasz wydawnictw. To tylko nieliczne propozycje „Weekendu w Muzeum Śląskim” organizowanego w dniach 15–16 maja br. z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Muzeów.

 

Prezentowane wystawy

Zwiedzanie wystaw to już żelazny punkt programu europejskiej imprezy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w nieco zmienionej formule. Muzeum Śląskie zaprasza w dniach 15–16 maja br. w godzinach 10.00–20.00 do zwiedzenia wystaw stałych i czasowych za 1 złoty. Na gości czeka udostępniona przed kilkoma dniami ekspozycja prezentująca dzieła, budzące często skrajne emocje, najsłynniejszego obok Nikifora polskiego malarza naiwnego – Teofila Ociepki. W budynku dawnej stolarni zobaczymy natomiast dzieła Antoniego Toborowicza, jednego z ciekawszych twórców sztuki tzw. pogranicza: smukłe anioły, subtelne nimfy, eterycznych faunów, zwierzęta pokazane w fascynujący, nieoczywisty sposób.

Nadchodzący weekend to też okazja do zwiedzenia nowo otwartej ekspozycji przybliżającej mało znaną dziedzinę sztuki ludowej, jaką jest drzeworyt – jedna z najstarszych technik graficznych. Goście Muzeum Śląskiego będą mogli zwiedzić również ekspozycję „Twarze Powstańców” prezentującą sylwetki wybranych powstańców śląskich oraz działaczy ukazanych w osobistym wymiarze, obejmującym także wątki rodzinne, działalność w dwudziestoleciu międzywojennym i bardzo często dalsze tragiczne losy po wybuchu II wojny światowej. Zapraszamy także na wystawę „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom – echa III powstania śląskiego na terenie Polski”, dzięki której będzie można poznać inicjatywy propowstańcze, reakcje na powstanie mieszkańców poszczególnych części kraju oraz miejsca, w których się gromadzono, aby wyrażać poparcie dla biorących udział w tym patriotycznym wydarzeniu. Ponadto zapraszamy na bezpłatne wjazdy i podziwianie widoku z 40-metrowej wieży szybu „Warszawa II”.

Przypominamy, że ze względu na obowiązujące rygory sanitarne będą obowiązywały limity osób znajdujących się w salach wystawowych. Aby ułatwić zwiedzanie w bezpieczny i komfortowy sposób, muzeum wprowadza możliwość zakupu biletów w przedsprzedaży, zarówno przez stronę internetową www.muzeumslaskie.pl, jak i w kasach muzeum. Bilety będą ważne w półtoragodzinnych przedziałach czasowych z wejściem 15 osób co 10 minut. Podczas samego weekendu czynna będzie kasa znajdująca się w Holu Centralnym, gdzie w przypadku braku zwiedzających będzie można kupić bilety na wolny termin.

Zachęcamy do zakupów online - wszyscy, którzy kupią bilet do godziny 20.00 w piątek 14 maja, wychodząc z muzeum, otrzymają kupon rabatowy na jednorazowe zakupy w sklepie muzealnym, ważny przez miesiąc.

Wydarzenia towarzyszące

Podczas imprezy na terenie parkowym rozegrana zostanie wyjątkowa gra terenowa „Na tropie kopalni” przybliżająca industrialne dziedzictwo miejsca, w którym zostało wzniesione Muzeum Śląskie, i samo muzeum. Wcześniej zarejestrowane mailowo na adres konkursy@muzeumslaskie.pl drużyny będą miały za zadanie odnalezienie skrytek z zagadkami ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego i rozwiązanie konkursu. Na zwycięzców będą czekały nagrody, a na wszystkich uczestników – drobne upominki.

Nie lada gratką będzie także prezentowany w godzinach wieczornych mapping opowiadający o historii powstań śląskich przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”. Multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne to wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D, w której wykorzystano materiały propagandowe i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabraknie również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych.

Tylko w ten weekend podczas spaceru po terenie parkowym warto wziąć udział w queście „Industrialna przygoda” – zabawie edukacyjnej polegającej na rozwiązywaniu zagadek dzięki rymowanym wskazówkom podpowiadającym, na co należy zwrócić uwagę w trakcie wizyty w Muzeum Śląskim. Na tych, którzy rozwiążą wszystkie zagadki i odkryją tajemnicze hasło, czekają nagrody.

Weekend online

Międzynarodowy Dzień Muzeów to dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak cenne zbiory mamy na wyciągnięcie ręki, zaplanować wizytę lub skorzystać z bogatej oferty online dostępnej na stronie internetowej www.muzeumslaskie.pl. Wszystkich, którzy nie mogą wziąć udziału w wydarzeniach odbywających się na terenie Muzeum Śląskiego, zapraszamy do udziału w quizie na profilu muzeum na Facebooku, który dotyczyć będzie najciekawszych muzealnych eksponatów znajdujących się na wystawach stałych. Zapraszamy także na wyjątkowe oprowadzanie ścieżką regionalną na platformie Zoom po katowickiej instytucji. Tradycyjnie odbędzie się kiermasz publikacji Muzeum Śląskiego, który tym razem będzie się odbywał w sklepie internetowym. Zachęcamy do skorzystania z wyjątkowych rabatów na książki i gadżety.

 

Program

Weekend w Muzeum Śląskim

15–16.05.2021

 

Wystawy // godz. 10.00–20.00 // Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych za 1 zł

 

  • budynek Centrum Scenografii Polskiej – „Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?”
  • budynek dawnej stolarni – „Imaginarium. Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej"
  • budynek główny – wystawy stałe oraz ekspozycja „Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki”
  • wystawa planszowa „Twarze Powstańców”
  • wystawa planszowa „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom”

 

 

Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne wprowadzono limity osób znajdujących się w salach wystawowych. Aby ułatwić zwiedzanie w bezpieczny i komfortowy sposób, umożliwiono zakup biletów w przedsprzedaży, zarówno przez stronę internetową www.muzeumslaskie.pl, jak i w kasach muzeum. Bilety będą ważne w półtoragodzinnych przedziałach czasowych z wejściem 15 osób co 10 minut. Podczas samego weekendu czynna będzie kasa znajdująca się w Holu Centralnym, gdzie w przypadku braku zwiedzających będzie można kupić bilety na wolny termin.

 

UWAGA! Zachęcamy do zakupów online – wszyscy, którzy kupią bilet do godz. 20.00 w piątek 14 maja, wychodząc z muzeum, otrzymają kupon rabatowy na jednorazowe zakupy w sklepie muzealnym, ważny przez miesiąc.

 

Wjazd na wieżę widokową szybu „Warszawa” // godz. 10.00–20.00 // wjazd bezpłatny

 

Gra terenowa „Na tropie kopalni” // godz. 10.00–19.00 // teren parkowy Muzeum Śląskiego // udział bezpłatny

 

Celem zabawy jest przybliżenie industrialnego dziedzictwa miejsca, w którym została wzniesiona śląska instytucja, a także samego muzeum. Gra polega na odnalezieniu ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego skrytek z zagadkami i jest powiązana z konkursem.

 

UWAGA! Wymagana jest wcześniejsza rejestracja drużyn na konkretną godzinę. Rezerwacje będą przyjmowane drogą e-mailową w terminie 10–14 maja na każdą pełną godzinę od 10.00 do 19.00.

 

Po wysłaniu zgłoszenia i ustaleniu godziny drużyna otrzyma wiadomość zwrotną z instrukcją gry, a na 5 minut przed rozpoczęciem gry otrzyma wskazówkę prowadzącą do pierwszej skrytki. Drużyna może składać się z maksymalnie pięciu osób. Gra jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, ale w drużynie musi się znaleźć co najmniej jedna osoba pełnoletnia.

 

Na zwycięzców będą czekały nagrody, a na wszystkich uczestników – drobne upominki.

 

Mapping „Śląsk wspólna sprawa” // projekcje rozpoczną się o godz. 21.30 i potrwają do godz. 22.30 // budynek administracyjny, od strony placu Grubiorza // udział bezpłatny

 

To multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne – wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D – opowiada o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Stare granice przedwojennej Europy uległy zniszczeniu. W ich miejsce rysowane były nowe, ale nie był to łatwy proces. III powstanie śląskie wybuchło po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu, Ślązacy walczyli o przyłączenie do II Rzeczypospolitej. W mappingu wykorzystano materiały propagandowe przygotowane przez obie strony i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabrakło również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych. Ta wielkoformatowa animacja komputerowa została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach ogólnopolskiej kampanii.

 

Quest „Industrialna przygoda” // ulotka dostępna w kasie w Holu Centralnym // udział bezpłatny

 

Quest jest zabawą edukacyjną polegającą na rozwiązywaniu zagadek. Jej celem jest poznanie industrialnego dziedzictwa tego miejsca oraz aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Aby wziąć udział w zabawie, należy pobrać w kasie ulotkę, w której rymowane wskazówki podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę w trakcie spaceru po terenie zewnętrznym. Następnie w ulotce należy uzupełnić brakujące słowa. Na tych, którzy rozwiążą wszystkie zagadki i odkryją tajemnicze hasło, czekają nagrody.

 

  • Czas rozwiązania questu to około 45 minut.
  • Zabawa adresowana jest do wszystkich zainteresowanych, także do rodzin z dziećmi.
  • Początek trasy znajduje się w kasie przy wejściu do Holu Centralnego Muzeum Śląskiego.

 

Konkurs na profilu Muzeum Śląskiego na Facebooku // 15 maja, godz. 10.00–16 maja, godz. 24.00

 

Zainteresowanych zbiorami Muzeum Śląskiego zapraszamy do udziału w quizie na temat naszych wystaw. Aby odpowiedzieć na pytania, trzeba zapoznać się z kilkoma wybranymi kilkuminutowymi filmikami publikowanymi na profilu muzeum na portalu YouTube, na których kuratorzy opowiadają o najciekawszych eksponatach znajdujących się na wystawach stałych. Quiz z upominkami dla wszystkich, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi, będzie dostępny w mediach społecznościowych od godz. 10.00 w sobotę do godz. 24.00 w niedzielę.

 

Oprowadzanie na platformie Zoom // 15 maja, godz. 18.00

 

Aby wziąć w nim udział, należy do 14 maja do godz. 12.00 wysłać mail na adres przewodnicy@muzeuslaskie.pl. Chętni do udziału w oprowadzaniu do godziny przed jego rozpoczęciem otrzymają link do połączenia się z wydarzeniem.

 

Kiermasz w sklepie internetowym // 15–16 maja

Specjalna promocja z okazji „Weekendu w Muzeum Śląskim”. Zachęcamy do skorzystania z wyjątkowych rabatów na książki i gadżety.

 

Źródło: muzeumslaskie.pl