Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski 5-7 września 2014

Strona główna » Premiery / Zwiastuny Dodano: 2014-07-21

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” zaprasza na 4. edycję Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, odbywającą się w dniach 5-7 września w Sokołowsku na Dolnym Śląsku, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa. Organizatorzy festiwalu chcą pozostać wierni dziedzictwu wybitnego artysty, który przez wiele lat rozwijał swój styl, dowodząc swoich umiejętności zarówno w dziedzinie dokumentu, jak i filmu fabularnego. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Świat zmontowany”, a pretekstem do dyskusji jest „Amator” nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. W 35-lecie jego premiery film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w „Amatorze”, a w związku z pokazem filmu odbędą się aż trzy spotkania z publicznością. W sobotę, po projekcji, widzowie będą uczestniczyć w panelu „Drugie życie filmu” z udziałem m.in. Jacka Petryckiego, Michała Żarneckiego, Krzysztofa Knittla, Rafała Waltenbergera, Krzysztofa Zanussiego, Ireny Strzałkowskiej i Grzegorza Molewskiego z Cyfrowego Repozytorium Filmowego – paneliści będą dyskutować o znaczeniu i procesie twórczym rekonstrukcji. W niedzielę, odbędzie się spotkanie z twórcami „Amatora”, którzy będą wspominać pracę przy powstawaniu filmu, współpracę z Krzysztofem Kieślowskim, a także to jak odbierano film 35 lat temu i jak czytamy go dziś. 

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 40 projekcji w kinoteatrze „Zdrowie” i trzech kinach plenerowych, a także wiele imprez towarzyszących, w tym m.in. monodram „Kontrabasista” Patricka Süskinda w wykonaniu Jerzego Stuhra.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to wyjątkowe święto kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości, filmowcy. W poprzednich latach na festiwalu gościli wybitni twórcy oraz przedstawiciele świata kultury, m.in. Marin Karmitz, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Marcel Łoziński, Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart, Andrzej Titkow, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Artur Barciś, Ewa Błaszczyk, Katarzyna Figura, Marzena Trybała, Borys Szyc, Zbigniew Preisner i inni. 

Sokołowsko na Dolnym Śląsku, usytuowane na terenie przygranicznym między Polską, Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski nakręcił film dokumentalny pod tytułem „Prześwietlenie". Tu w 2009 roku, z inicjatywy Fundacji In Situ, Marii Kieślowskiej i Stanisława Zawiślińskiego, powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Zgromadzone zbiory umożliwiają wieloaspektową pracę opartą na twórczości reżysera. Archiwum ma stać się najważniejszym ośrodkiem ich upowszechniania, dzięki wolnemu dostępowi do kolekcji zdigitalizowanych materiałów za pośrednictwem Internetu. Archiwum znalazło siedzibę w obrębie Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku, miejscu bliskim reżyserowi.
 

 

źródło: Gutekfilm.pl