Shofar - koncert w Krakowie

Strona główna » Imprezy Dodano: 2016-10-07

Shofar - koncert w Krakowie.

11 październik w godzinach 21:00 - 23:00
Teatr Barakah: Paulińska 28, 31-065 Kraków
Bilety są dostępne http://krt-festival.pl

 

Zespół Shofar to trio składające się z trzech filarów polskiej sceny muzyki improwizowanej: Mikołaja Trzaski, wybitnego saksofonisty i klarnecisty, Raphaela Rogińskiego, gitarzysty i kompozytora oraz Macia Morettiego, perkusisty, znanego m.in. z działalności Mitch&Mitch. Grupa powstała z inicjatywy Raphaela Rogińskiego w maju 2006 roku.

Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym kreatywnym jazzie. Także kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla członków zespołu jest wciąż żywa. Repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej. Zespół wykonuje najczęściej tzw. „niguny”, magiczne pieśni religijne oraz „frejlaksy”, czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Podobnie jak w komentowaniu Tory, tak i tu poprzez muzykę odtwarzane są różne prądy religijności, obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego.

Na płytę „Shofar", wydaną we wrześniu 2007 nakładem gdańskiego wydawnictwa Kilogram Records, składają się głównie utwory z tradycji chasydzkiej. Głównym impulsem do zajęcia się akurat tą tradycją było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego zbioru pieśni chasydzkich autorstwa Mojsieja Bieregowskiego, żyjącego w latach 1892-1961 muzykologa, który od lat 20. ubiegłego stulecia badał muzykę żydowską z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. W 2013 roku ukazała się kolejna płyta Shofar „Ha-Huncvot” oraz zapis DVD z koncertu z warszawskiego „Powiększenia” . W 2015 roku został wydany podwójny album LP „Gold of Małkinia” będący zapisem koncertu z chicagowskiego Hide Out.

Tak o muzyce Shofaru po koncercie Ohel Warszawa pisał na łamach Jazzarium Kajetan Prochyra: „Usłyszeliśmy zupełnie inny Shofar [niż na płycie z 2007 roku] - mniej nawiązujący do tradycji jazzu i free, za to garściami czerpiący z muzyki różnych krańców Żydowskiego świata. Wielka w tym z pewnością zasługa Raphaela, który na gitarze łączył światy bałkańskiego, arabskiego, indyjskiego wschodu z zachodnim wybrzeżem Afryki po bluesowe bezdroża Ameryki Północnej. Jego gra przywoływała jednocześnie nastroje kina Jima Jarmuscha, Wong Kar-Waia i Emira Kusturicy. Muzyka wirowała - a wraz z nią, coraz żywiej reagowała publiczność. Taniec dźwięków przerywany był kompozycjami bardziej minimalistycznymi, w których mniej tonów, uderzeń, ekspresji - znaczyło jeszcze więcej. Zdecydowanie warto, by Shofar ponownie wyruszył w trasę koncertową, która sfinalizować mogłaby się w studio nagraniowym (…)”.
________________________________________________

SKŁAD: Mikołaj Trzaska – saksofon, klarnet basowy, Raphael Rogiński - gitara, Macio Moretti – perkusja

LINKI:
https://www.facebook.com/shofarplanet/

WSTĘP: 20 zł

REZERWACJE:
✉ http://bilety@krt-festival.pl
✱ http://krt-festival.pl/bilety/?lang=pl

 

Źródło: http://www.teatrbarakah.com