Shared history – Splecione losy

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-04-19

Na fotografii:IbrahimMuhanna_Agnieszka Wolodzko

Shared history – Splecione losy

WERNISAŻ WYSTAWY

20.04.2018, godz. 18.00

 

NCK - Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50, wstęp wolny

WYSTAWA OTWARTA CODZIENNIE DO 3.06.2018,  w godz. 10.00 – 18.00

 

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy prezentującej prace multimedialne tandemu artystów pracujących w Gdańsku: trójmiejskiej artystki wizualnej Agnieszki Wołodźko i syryjskiego reżysera Ibrahima Mouhanny.  Prace site-specific nawiązują do idei tolerancji dla innych religii i narodowości oraz szeroko pojętego ekumenizmu.

 

Prezentowana w Centrum św. Jana wystawa ma być refleksją nad dzisiejszym miastem i jego architekturą  oraz wpływem pojedynczych losów mieszkańców na tkankę miasta i w konsekwencji pamięć zbiorową jego obywateli. Porusza temat tolerancji, solidarności i integracji, ukazując Gdańsk jako miasto otwarte.

 

Podczas wernisażu oprócz osobistego spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną reportaże Anny Domańskiej - podchodzącej z Gdańska niezależnej autorki filmów i reporterki. Zimą 2015 roku podczas szczytu kryzysu uchodźczego pojechała na Bałkany pomagać osobom przybywającym do Europy. Pod wpływem doświadczenia osobistych spotkań, które znacznie różniło się od obrazu prezentowanego przez media, postanowiła dokumentować filmowo ten proces. Zrealizowany w Grecji dokument pt. "Pierwsza rocznica zamknięcia Europejskich granic" został nagrodzony w konkursie Migration Media Award. W Centrum św. Jana zostanie zaprezentowany również kolejny film, przedstawiający nieformalne inicjatywy edukacyjne działające w Atenach pt. "Learning Greece".

 

 

 

PREZENTACJE

 

Czekając na Paolo Dall'Oglio - Agnieszka Wołodźko (Polska) współpraca Ibrahim Mouhanna

Instalacja site-specific zaaranżowana tak, by miała w niej swój udział również publiczność.
Praca odnosi się do postaci włoskiego jezuity Paolo Dall'Oglio, który przez 30 lat mieszkał w Syrii. Odbudował mieszczący się 80 km na północ od Damaszku klasztor św. Mojżesza Abisyńskiego i zorganizował tam ekumeniczną wspólnotę – miejsce spotkań syryjskich chrześcijan i muzułmanów. Był pacyfistą, popierał opozycję anty-Assadowską. W 2013 r. został porwany i ślad po nim zaginął.

 

UnderWeAre - Ibrahim Mouhanna (Syria, Szwecja) współpraca: Agnieszka Wołodźko

Film jest artystycznym autoportretem Ibrahima. On sam mówi: „W filmie stawiam pytanie o to, kto nas kontroluje, nasze życie, nasz umysł. My sami? Nasi ojcowie? Nasz rząd? Ksiądz albo imam? Kto uczynił nas takimi osobami, jakimi jesteśmy dziś ? Kto miał na nas wpływ?

W filmie UnderWeAre artysta próbuje zbliżyć się do samego siebie. Dzieli się osobistymi historiami  i doświadczeniami. „Chcę przekazać innym ten wewnętrzny dialog, zwłaszcza Polakom w tym szczególnym okresie, jakiego teraz doświadczają”.

 

 

ARTYSĆI

Agnieszka Wołodźko

artystka, kuratorka i badaczka kultury, prezeska zarządu Fundacji „Kultury ponad kulturą”. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, obroniła doktorat w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Realizuje projekty międzynarodowe w obszarze dialogu międzykulturowego oraz zagadnień przestrzeni i sfery publicznej. Tworzy akcje, fotografię, instalacje, prace dźwiękowe, projekty kuratorskie i realizuje warsztaty artystyczne dla różnych grup społecznych.

 

Ibrahim Mouhanna

Ibrahim Mouhanna jest syryjskim uchodźcą mieszkającym w Szwecji. Pracował jako dziennikarz  i dokumentalista w opozycyjnej telewizji w Damaszku. Po wybuchu rewolucji, próbował pracować dla tej samej stacji telewizyjnej w Dubaju. Ostatecznie znalazł schronienie w Szwecji.

 


Projekt dofinansowany przez program Kreatywna Europaźród

 

źródło:Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku