Hotel w sąsiedztwie katedry

Strona główna » Ciekawe miejsca Dodano: 2012-11-16

W 2008 r. Urząd Miasta Wrocławia wystawił na sprzedaż za 17,9 mln zł teren przy pl. Katedralnym. Kupiła go za 18 mln zł firma Mot z Warszawy, zarządca stołecznego hotelu Rialto, która jako jedyna przystąpiła do przetargu.

Inwestor miał prosty plan: przykatedralną działkę wykorzystać pod budowę wrocławskiego odpowiednika pięciogwiazdkowego hotelu Rialto znajdującego się w Warszawie. Miał to być obiekt najwyższej klasy, którego budowa wyniosłaby 140 mln zł. Autorami architektonicznej koncepcji wrocławskiego Rialto byli Stanisław i Maciej Lose oraz Michał Goncerzewicz – architekci z pracowni FORUM. Ich projekt był w pełni zgodny z warunkami postawionymi przez wrocławski magistrat, budynek nie odbiegał od historycznej zabudowy, a wręcz przeciwnie – doskonale się w nią wpisywał.

Na początku 2009 r. – zgodnie z planem – zburzono, pochodzącą z lat 70. i zajmującą teren przy pl. Katedralnym, przychodnię studencką. Niestety, na tym inwestor poprzestał. Prace stanęły z powodu globalnego kryzysu finansowego. Spółka Mot prowadzi działalność hotelową w warszawskim hotelu Rialto od prawie 10 lat. Szczegółowe badania rynku wykazały jednak, że na Ostrowie Tumskim większą szansę na sukces będzie miał hotel sieciowy, a nie planowany, butikowy hotel Rialto – tłumaczy Michał Borowski, prezes zarządu Spółki „Plac Katedralny”.