Różne wizje Polski – gdzie szukać płaszczyzn porozumienia, jak prowadzić dialog.

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-09-14

Różne wizje Polski – gdzie szukać płaszczyzn porozumienia, jak prowadzić dialog, aby zobaczyć, że patriotyzm jest wartością zbliżającą, a nie wykluczającą? 20 września o godz. 18:00 Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Domem Spotkań z Historią zaprasza na debatę „BĘDZIEM POLAKAMI – MIĘDZY WYSZYŃSKIM A GOMBROWICZEM”. To kolejne spotkanie w ramach projektu DWA KOLORY, podczas którego organizatorzy zachęcają do refleksji nad współczesnymi obliczami patriotyzmu. Ruszyła rejestracja na wydarzenie. Wstęp wolny – po wcześniejszym zgłoszeniu.

Wraz z początkiem roku szkolnego Centrum Myśli Jana Pawła II ponownie zaprasza do dyskusji nad patriotyzmem, jako punkt wyjścia stawiając tym razem dwie wielkie postacie z ich specyficznym postrzeganiem ojczyzny: prymasa Stefana Wyszyńskiego i Witolda Gombrowicza. Czy te dwie postawy wobec ukochanego kraju w głębokim kryzysie można w ogóle ze sobą zestawiać? 

Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli: 
dr hab. Rafał Matyja (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), 
dr hab. Dariusz Gawin (Muzeum Powstania Warszawskiego), 
dr Dominika Kozłowska (Miesięcznik ZNAK), 
dr Helena Anna Jędrzejczak (Kultura Liberalna).

Dyskusję poprowadzi Jan Wróbel – nauczyciel, dziennikarz, publicysta.

To już nasza czwarta debata w ramach projektu DWA KOLORY – MIEDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM, w którym przyglądamy się różnym postawom patriotycznym na przestrzeni wieków i współcześnie. Chcemy rozmawiać o tym, że polski patriotyzm może posiadać różne oblicza i naprawdę nie musi nikogo wykluczać – mówi Łukasz Ofiara, koordynator projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II. –  Współczesne postawy interesują nas najbardziej, dlatego z pomocą nauczycieli naszą dyskusję przenosimy także do szkół, żeby rozmawiać o z młodzieżą o tym, jak dziś rozumie miłość ojczyzny. W przygotowaniu są scenariusze lekcji, które pomogą w niesztampowy sposób przeżywać m.in. rocznice świąt narodowych. Powstaje także wystawa, na której pokażemy bohaterów codzienności – współczesnych patriotów, którzy pamiętają o swoim kraju podczas wykonywania codziennej pracy. Wystawa będzie dostępna w formule ready to print, a więc każdy będzie mógł ją pobrać, wydrukować i w prosty sposób przygotować ekspozycję, np. w swojej szkole – zapowiada.

Zaproszenie na debatę skierowane jest do nauczycieli, ludzi nauki, aktywistów społecznych, studentów, starszej młodzieży i wszystkich zainteresowanych współczesnym rozumieniem patriotyzmu w jego różnych odmianach. Integralnym elementem projektu są badaniach fokusowe dla nauczycieli, które pozwolą zbadać postawy patriotyczne wśród uczniów oraz stworzyć angażujące materiały dydaktyczne.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się za pomocą formularza na stronie: www.centrumjp2.pl.

Adres debaty: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.Współorganizatorem wydarzenia jest Dom Spotkań z Historią.

 

Źródło: centrumjp2.pl