Romek Pawlak na spotkaniu z młodymi czytelnikami
O tym jak zostaje się autorem książek dla dzieci będąc autorem książek dla dorosłych, jak wymyślić dobry tytuł i jak nie być nudnym pisarzem, opowiedział Romek Pawlak - miłośnik fantastyki, pasjonat historii i, jak mówią jego przyjaciele, straszny gaduła i bardzo dobry gawędziarz.
Spotkanie autorskie z Romkiem Pawlakiem odbyło się 14 czerwca 2018 r. w czytelni Oddziału dla Dzieci oraz w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Uczestniczyli
w nim uczniowie klas IV i V z krośnieńskich szkół:SP nr 3, SP nr 4, SP nr 6, SP nr 10, SP nr 15 oraz ze Szkoły Podstawowej w Bóbrce.
Romek Pawlak debiutował w tygodniku „Na Przełaj" a jego ówczesne zamiłowanie do fantastyki, które pozostało do dnia dzisiejszego, zaowocowało pierwszym opowiadaniem. Wówczas Romek Pawlak stwierdził, że pisarstwo i „wymyślanie historii" jest tym, co chce robić w życiu.Tak powstają pierwsze książki skierowane do czytelnika dorosłego: „Inne okręty", „Smocze gniazdo", „Wilcza krew, smoczy ogień". I tak dzieje się do 2007 r., kiedy to ukazuje się jego pierwsza książka dla dzieci „Miłek z Czarnego Lasu". Książka, która już rok później zdobywa Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY, wywraca życie autora do góry nogami. Romek Pawlak wie, że chce pisać wyłącznie dla dzieci. Szybko powstają kolejne książki: „Czapka Holmesa" - detektywistyczna opowieść nominowana do nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Literackiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, „Przeskoczyć przez ogień" - opowieść o zagadkach i o tym, jak dorośli i dzieci muszą nauczyć się żyć razem, „Lena w chmurach" - dla lubiących się bać, „Dziura w sercu"
i „Dziewczyna z lustra" - powieści obyczajowe, „Piotrek, Ulpik i tajemnica komputera" -
o nieznanym życiu urządzeń elektronicznych, „Czaruś pies z charakterem" -
o przyjaźni dziewczynki i psa. I najnowsza książka: „Być jak Ignacy" - o sławnym wynalazcy, społeczniku i patriocie Ignacym Łukasiewiczu. Wzbudziła największe zainteresowanie słuchaczy ze względu na postać Łukasiewicza i miejsce akcji.
Na spotkaniu padło dużo pytań ze strony czytelników. Dotyczyły one zawodu pisarza, warsztatu pisarskiego, pomysłów na książki a nawet dobrego tytułu oraz tego, jak wygląda dzień powszedni autora książek dla dzieci. Wyczerpujące odpowiedzi Romka Pawlaka potwierdziły jego przekonanie o niezwykle istotnej roli spotkań autorskich, które są nie tyle ważne dla czytelników ile dla samego pisarza. Ze spotkań biorą się pomysły, sylwetki bohaterów, sytuacje, które można przenieść do świata wymyślonego.
Spotkania odbyły się w ramach projektu, który KBP realizuje od czerwca tego roku pn. „Łączy nas książka".Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki".
Elżbieta Staroń