Repertuar Opery Bałtyckiej na październik

Strona główna » Premiery / Zwiastuny Dodano: 2018-09-26

OPERA BAŁTYCKA – WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK 2018

 

 

INAUGURACJA SEZONU 2018/2019

gala operowa

 

30.09 (niedziela), godz. 19

 

Opera Bałtycka zaprasza na inaugurację sezonu artystycznego 2018/2019. Program gali został ułożony tak, by zaprezentować publiczności motywy i arie z dzieł muzycznych, których premiery wzbogacą repertuar Opery Bałtyckiej w Gdańsku w rozpoczynającym się sezonie artystycznym, m.in. z oper „Cyrulik sewilski”, „Kandyd”, „Straszny dwór” czy baletu „Giselle”.

 

Wystąpią: Edyta Piasecka (sopran), Dawid Kwieciński (tenor), Paweł Skałuba (tenor), Tomasz Rak (baryton), Piotr Nowacki (bas), Jan Szurgot (bas) oraz Orkiestra Opery Bałtyckiej, dyrygent José Maria Florêncio.

 

 

Giuseppe Verdi

TRAVIATA

5.10 (piątek), godz. 19

6.10 (sobota), godz. 18

 

reżyseria: Karolina Sofulak

scenografia: Hanna Szymczak

choreografia: Roman Komassa

światła: Piotr Miszkiewicz

 

obsada:

Karina Skrzeszewska (Violetta), Łukasz Załęski (Alfredo), Karolina Sikora (Flora), Zbigniew Macias (Germont), Julia Iwaszkiewicz (Annina), Ryszard Minkiewicz (Gaston), Leszek Holec (Baron), Bartłomiej Misiuda (Markiz), Szymon Kobyliński (Doktor), Leszek Kruk (Przechodzień / Gość), Witalij Wydra (Ogrodnik)

oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej

dyrygent – José Maria Florêncio

 

 

Tytuł, który w pełni zasługuje na swoje miejsce w rankingach popularności. Reżyserka spektaklu udowodniła, że można w „Traviacie” odnaleźć nowe tropy i wyrafinowanie w interpretacji postaci. Jej wizja i sprawny warsztat powodują, że tę operę ogląda się ze wzruszeniem należnym temu gatunkowi i powagą, jaka przysługuje opowieści o wielkiej miłości, którą tylko śmierć może unicestwić.

 

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/traviata

 

 

 

 

 

 

Adolphe Adam

GISELLE

13.10 (piątek), godz. 19 - PREMIERA

14.10 (niedziela), godz. 17

16.10 (wtorek), godz. 19

 

choreografia I aktu: Emil Wesołowski

choreografia II aktu: Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski

kierownik muzyczny: Tomasz Tokarczyk

scenografia i światła: Olga Skumiał

kostiumy: Marta Fiedler

 

obsada:
Balet Opery Bałtyckiej

oraz Orkiestra Opery Bałtyckiej

dyrygent - Tomasz Tokarczyk

 

Wystawiona w Paryżu 28 czerwca 1841 w Królewskiej Akademii Muzyki (Operze Paryskiej) „Giselle” inspirowana jest tradycyjnym motywem miłości silniejszej niż śmierć, który sięga do mitu o Orfeuszu i Eurydyce, aby osiągnąć swój szczyt w połowie XIX wieku. Dzieło z muzyką Adolphe Adama jest klasycznym baletem, spotykającym się z nieustannym zachwytem publiczności. Sam Czajkowski, wielki symfonik i twórca również muzyki baletowej, określał „Giselle” jako „poetycką, muzyczną i choreograficzną perełkę”.  Historia, w której splatają się dwie równoważące się miłości, do mężczyzny za życia i do tańca pod postacią wili, doskonale odzwierciedla romantyczne idee. O ich sile świadczy niesłabnące zainteresowanie „Giselle” i światem wilis.

 

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/giselle

 

 

 

OPERA? SI!

prelekcja operowa Jerzego Snakowskiego

13.10 (sobota), godz. 12


Zapraszamy na dziesiąty sezon cyklu spotkań Opera? Si!

 

Aria. Duet. Uwertura. Trwają zaledwie kilka minut. To jednak nie błahostki. „Opera? Si!” w dziesiątym sezonie swego istnienia chce udowodnić, że przy pomocy jednej arii można opowiedzieć niemal
o całym świecie. Naszym świecie. Że opera może być punktem wyjścia do rozważań o wierności,
o patriotyzmie, o plotkowaniu, o używkach, o czasie, o jego braku, o przyjemnościach,
o nieprzyjemnościach, o muzyce, o sztuce, o tym i o tamtym. Po prostu – o nas. Rozważania snuć będziemy rzecz jasna z żartem, słuchając występów artystów i opowieści
Jerzego Snakowskiego.

 

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/opera-si

 

 

 

B JAK BALET

Otwarta próba baletu


20.10 (sobota), godz. 11


Opera Bałtycka zaprasza w sobotnie przedpołudnie na otwarte próby zespołu baletu. W pierwszej części będzie to typowa lekcja tańca klasycznego. Po przerwie na kawę i lekki brunch druga część – próba do spektaklu. 

Codzienność tancerzy, dostrajanie ciała do spektakli i przekraczanie własnych granic – tego widzowie „B jak balet” mogą doświadczyć na żywo obserwując piękno tańca oraz w przerwie delektować się filiżanką gorącej kawy. 

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/b-jak-balet

 

 

 

OPERA NA START

muzyczno-ruchowe zajęcia dla najmłodszych

 

21.10 (niedziela), godz. 11 i godz. 13


Opera na start to zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w zabawach, podczas których kreatywnie spędzają czas i mogą czerpać inspirację do dalszych muzycznych przygód. Zajęcia prowadzą artyści Chóru, Orkiestry, Baletu oraz soliści współpracujący z Operą Bałtycką. 

 

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/opera-na-start

 

 

 

Michał Dobrzyński

TANGO

opera na podstawie dramatu Sławomira Mrożka

26.10 (piątek), godz. 19

27.10 (sobota), godz. 18

28.10 (niedziela), godz. 17

 

kompozytor: Michał Dobrzyński

reżyseria: Maciej Wojtyszko

kierownictwo muzyczne: José Maria Florêncio

scenografia: Katarzyna Gabrat-Szymańska

kostiumy: Wiganna Papina

choreografia: Jarosław Staniek

 

obsada:

Jan Jakub Monowid (Artur), Piotr Nowacki (Edek), Piotr Pieron (Eugeniusz), Anna Mikołajczyk (Eleonora), Marzanna Rudnicka (Eugenia), Tomasz Rak (Stomil), Aleksandra Żakiewicz (Ala)

oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej

dyrygent – José Maria Florêncio

Jeden z ważniejszych polskich dramatów, „Tango” Sławomira Mrożka, opowiedziane zostało językiem muzycznym. Jego przetransponowania na płaszczyznę operową podjął się Michał Dobrzyński, uznany polski kompozytor muzyki współczesnej. Dramat Mrożka, dzieło wielopłaszczyznowe i pełne niuansów, rozłożone zostało na części, by następnie ponownie połączyć je w całość – tym razem jednak środek ciężkości przenosząc z samego tekstu na warstwę słowno-muzyczną. Za sprawą środków muzycznego wyrazu utwór ten nabiera nowych znaczeń, staje się nie tyle eksperymentem muzycznym, co zupełnie nową opowieścią – nie odbiegając jednocześnie od założeń mrożkowskiego pierwowzoru.

„Tango” jest produkcją Warszawskiej Opery Kameralnej, a projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcjezamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

www: http://operabaltycka.pl/pl/repertuar/tango