Przegląd sztuki współczesnej "Młode Zakopane”

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-06-05

Przegląd sztuki współczesnej „Młode Zakopane” uroczyście otwarte w Stacji Kultura!


 

W miniony piątek w galerii Stacja Kultura Zakopane – jednostce ZCK – odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac młodej generacji artystów reprezentujących sztukę współczesną pn. projektu „Młode Zakopane”. Pierwsza edycja projektu ma charakter przeglądu i znamienite Jury zakwalifikowało na wystawę 22 prace w różnych dziedzinach i technikach: malarstwo, rzeźba, fotografia, ceramika, grafika. Wernisaż uświetnił występ Anny Stasińskiej oraz Macieja Cisło. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00 i potrwa do końca września br.

Jury spośród zgłoszonych prac do przeglądu sztuki współczesnej pn. „Młode Zakopane” wyłoniło 22 prace, które są prezentowane w Galerii Stacja Kultura Zakopane. A są to:

Natalia Boczkowska-Janik, „CZARKA PODSTOL”, ceramika – kamionka

Natalia Brzegowy, „RITRATTO DI MATILDE”, malarstwo olejne

Tomasz Bugajski, „CONNECTED TISSUE”, rzeźba

Katarzyna Chramiec, „CHORY Z UROJENIA”, plakat, grafika wektorowa

Karolina Fedorowicz, „W DOMKU”, wypukłodruk, linoryt

Jan Gąsienica-Byrcyn, „GROŃ GRANDMA’S”, olej na płótnie

Katarzyna Głowacka-Koper, „VISION VIII”, akryl na płótnie

Julia Grabowska, „MORSKIE OKO”, linoryt, druk wypukły

Katarzyna Grzesiak, „CZARNY STAW”, olej na płótnie

Oliwia Kunc-Jasińska, „OBIERAJĄCA JABŁKO”, rysunek

Aleksandra Barbara Mordarska, „MATKA”, grafika

Aleksandra Pazdur, „PĘD”, fotografia cyfrowa

Michał Ptak, „UTRACONE 1”, malarstwo na szkle, grafika

Zuzanna Rumian, „CZTERY KOLORY”, malarstwo olejne

Adam Soroczyński, „FOLQ+”, malarstwo akrylowe

Aleksandra Stasik, „POWRÓT DO KORZENI”, sitodruk na bawełnie, druk komputerowy na welurze

Magdalena Stoch, „WARSZAWSKA NOC”, malarstwo olejne

Jacek Styrczula, „FANTASMAGORIA”, część serii, fotografia cyfrowa

Magdalena Wanat-Drobisz, „SHATTERED MEMORIES”, druk cyfrowy, linoryt

Natalia Wirmańska, „MIŁOŚĆ UPORCZYWIE DOBIJAŁA SIĘ DO ICH DRZWI, NIE UDAŁO SIĘ JEJ DOSTAĆ”, rysunek, technika mieszana

Szczepan Wolski, „SUSANNA”, suchoryt + monotypia

Sebastian Zych, „MARTWA NATURA I”, olej na płótnie

W otwarciu wystawy wzięło udział prawie 200 Gości, przywitała ich podczas wernisażu Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury i pomysłodawczyni projektu „Młode Zakopane" - Beata Majcher.

Dyrektor ZCK zapewniła, iż wystawa jest początkiem współpracy z młodymi artystami, obok organizacji spotkań dot. rynku sztuki, nowych rozwiązań w wystawiennictwie i zarządzaniu w kulturze. Symboliczny początek artystycznej podróży to działania promujące artystów w mediach i wspierające ich np. przez utworzenie galerii ich prac. Planowane są prezentacje projektu w innych miastach, a sama Stacja Kultura powinna stać się dla młodego pokolenia miejscem artystycznych spotkań. Młode Zakopane to także założenie, iż wizerunek Zakopanego tworzą ludzie, ich talenty, kreatywność i pracowitość, młodzi twórcy stają się więc ambasadorami naszego Miasta.

Dyrektor ZCK podziękowała także za udział w pracach jury i doradztwo: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Muzeum Fotografii w Krakowie – MUFO, Muzeum Tatrzańskiemu im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Teatrowi im. St. I. Witkiewicza

Pod wrażeniem prezentowanych prac była Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, która w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane zabrała głos podczas wernisażu. Podziękowała również za tak liczną obecność młodym artystom zakopiańskim.

Na otwarciu wystawy obecny był również prof. Jerzy Jędrysiak – Przewodniczący Komisji Kultury, Urzędu Miasta Zakopane, aranżerka wystawy Patrycja Ochman Tarka, Zastępca Dyrektora ZCK ds. artystycznych Lidia Rosińska-Podleśny, Marek Król-Józaga – Dyrektor Liceum Plastycznego oraz Michał Murzyn – Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Autorzy prac otrzymali folder wystawy, spotkania i rozmowy w klubokawiarni Stacja Kultura umilił koncert Ani Stasińskiej i Macieja Cisło. Artyści uczestniczyli również w sesji fotograficznej, której rezultaty będzie można zobaczyć już niedługo m.in. na social mediach Stacji Kultura Zakopane.

Wydarzenie wsparli: Wydawnictwo BOSZ, Góralskie Praliny, Kawiarnia Kawa & Kultura. Szczególne podziękowania kierujemy do obecnych na wernisażu Dziennikarzy mediów lokalnych i ogólnopolskich.

 

Źródło: zck.com.pl