PRZEGLĄD KOLEKCJI ,wystawa zbiorowa

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2019-11-28

„PRZEGLĄD KOLEKCJI” - wystawa zbiorowa

wernisaż: 10.12.2019 r., godz. 19.00

wystawa: 11.12.2019 r. – 25.01.2020 r.

miejsce: HOS gallery, Ul. Dzielna 5 lok. 5B, 00-162 Warszawa

www.hosgallery.pl

 

Człowiek zbiera i otacza się rzeczami od pradawnych czasów, czyni to z najrozmaitszych pobudek: fascynacji bogactwem otaczającego nas świata, potrzebą obcowania z pięknem, tajemnicą i czymś wzniosłym. Kolekcjonujemy, bo gna nas głód wiedzy i ciekawość towarzysząca przekraczaniu granicy tego, co znane i zwykłe.

W kolekcji HOS gallery znajduje się praca Jana Tarasina z 1985 zatytułowana „Przegląd kolekcji”, która stała się asumptem do świeżego spojrzenia na ten zbiór oraz organizacji wystawy pod tym samym tytułem.

Obraz Tarasina nasuwa skojarzenia z gabinetami osobliwości, a właściwie z ich wizerunkami odmalowanymi na płótnach XVII-wiecznych antwerpskich artystów. Spoglądając na obraz polskiego malarza, ale i na XVII-wieczne wizerunki gabinetów osobliwości, nie sposób nie zapytać o motywacje i kryteria, którymi kierowali się anonimowi kolekcjonerzy na przestrzeni dziejów. Przedmioty z jednego z najpopularniejszych przedstawień gabinetu osobliwości autorstwa Domenico Rempsa można luźno pogrupować w cztery kategorie: naturalia, widoki z podróży, przedmioty związane z historycznymi kulturami i sacrum oraz naukowe instrumentalia. Zgromadzone nań przedmioty reprezentują różne zjawiska i aspekty codzienności, tym samym tworzą pomniejszony obraz świata i ludzkiej egzystencji. Wokół tych typów obiektów zgrupowane zostały na wystawie prace artystów współczesnych, które znalazły się w zbiorze HOS gallery.

Od dekad w kolekcjonowanych obiektach odnajdujemy echo zjawisk, które fascynują nas jako ludzkie istoty. Również współcześni artyści poprzez swą działalność są w stanie przemienić to, co kruche i efemeryczne w namacalny przedmiot skłaniający do refleksji, ilekroć rzucimy na niego okiem. Dzieła sztuki są w stanie zainicjować kontakt ze zjawiskami będącymi poza zasięgiem naszych zmysłów. Właśnie dlatego zbieramy je, otaczamy opieką i pokazujemy z niesłabnącym zapałem.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace artystów: Magdalena Abakanowicz, Yui Akiyama, Stanisław Dróżdż, Wanda Gołkowska, Tomasz Kręcicki, Kamil Kukla, Jan Lenica, Tomasz Milanowski, Jerzy Nowosielski, Włodzimierz Pawlak, Aleksander Roszkowski, Julia Słonecka, Irmina Staś, Mateusz Szczypiński, Jan Tarasin, Ryszard Winiarski.

 

Kurator wystawy: Katarzyna Piskorz

 

Podpisy obrazów:

01. Jan Tarasin, „Przegląd kolekcji”, 1985 r., olej/płótno, 80 x 100 cm