Przedpremierowe projekcje filmu pt. Polska silniej w was zamieszkała

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-10-11

18 października 2018 o godz. 18:00 w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego “Polska silniej w was zamieszkała” w reżyserii Ewy Górskiej.

Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Po pokazach filmu odbędą się dyskusje z udziałem producentów, twórców, młodzieży oraz osób, których dotknął problem emigracji. Zaproszenie przyjęła Honorowy Konsul Generalny Królestwa Szwecji w Polsce Pani Magdalena Pramfelt. Debatę poprowadzi redaktor historyk i dziennikarz Wojciech Suleciński (TVP Gdańsk i Radio Gdańsk).

To szczególna okazja do umożliwienia młodym ludziom skonfrontowania się z problematyką emigracji, jako ważnego doświadczenia kulturowego, historycznego, ekonomicznego i społecznego.

Szczególną uwagę zwraca nietypowa formuła filmu, w którego realizację została aktywnie zaangażowana młodzież z trójmiejskich liceów. Historie emigrantów - tych, którzy postanowili wrócić do Polski, jak i tych, którzy nadal żyją na obczyźnie - zostały w pierwszej kolejności przedstawione młodzieży, której reakcje i spostrzeżenia zostały zarejestrowane i włączone do ostatecznej wersji filmu. Kontakt licealistów z profesjonalną ekipą i metodami produkcji, to nie tylko praca na planie filmowym, ale także pretekst do zabrania głosu głosu w sprawach aktualnych dla każdego pokolenia.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej emigracja stała się doświadczeniem ponad 20 milionów Polaków rozsianych po całym świecie. Co wiemy dziś o jednym z najważniejszych zjawisk polskiej historii i kultury? Czy potrafimy ocalić przed zapomnieniem pamięć o ludziach, którzy Polskę zaszczepili swoim potomkom? Co czuli, czego doświadczyli, opuszczając kraj?

 

Reżyserka podejmuje w filmie ważne tematy związane z polskimi tradycjami solidarnościowymi na emigracji, ukazuje przykłady więzi z krajem ojczystym, które często przejawiają się w wolnościowych i demokratycznych dążeniach i działalności. Autorka przypomina, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy zmuszeni do wyjazdu, podejmowali zza granicy działania na rzecz ojczyzny. Film skłania do refleksji i dyskusji o patriotyzmie, postawie obywatelskiej i poszukiwaniu świadomej tożsamości narodowej i kulturowej.

Dzięki obrazowi Ewy Górskiej “Polska silniej w was zamieszkała” młodzi ludzie będą mieli okazję odszukać w historii i dzisiejszych czasach wzorców dla określonej tożsamości narodowej i kulturowej. Być może film skłoni ich do zrozumienia samych siebie i świadomego identyfikowania się z miejscem swojego urodzenia i życia w coraz bardziej globalizującym się świecie.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Górska

Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk