Premiera wydawnictwa „Sercem Polak, a talentem świata obywatel"

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-05-07

Polskie Radio z myślą o Polakach, artystach na emigracji.

 

Po śmierci Fryderyka Chopina, na emigracji, Cyprian Kamil Norwid napisał: „Sercem Polak, a talentem świata obywatel”.

 

7 maja 2021 roku ukaże się unikatowe wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia, poświęcone nie tylko Fryderykowi Chopinowi, ale prawie pięciu tuzinom polskich artystów, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną. Cytat Norwida pasuje do każdego i każdej z nich.

 

Dzięki staraniom zespołu redakcyjnego Archiwum Polskiego Radia, na rynek trafia wyjątkowy wybór, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujący dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji, i ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.

 

Od Artura Rubinsteina interpretującego Chopina, poprzez Jana Kiepurę śpiewającego Bronisława Kapera i Hankę Ordonównę w kompozycji Henryka Warsa, po Krzysztofa Klenczona i Karin Stanek. Tak, wydawałoby się, nieprzystające do siebie utwory, znalazły się pośród łącznie ponad czterdziestu innych, na dwóch płytach CD. Prezentowany na płytach wybór archiwalnych nagrań ma wymiar symboliczny, co świetnie pointuje zdanie z wprowadzającego do wydawnictwa tekstu Prezes Polskiego Radia, Agnieszki Kamińskiej: „Wśród wielu powodów, które zdecydowały o powstaniu tego albumu, znaczące miejsce ma potrzeba serca”.

 

Wyjątkową formę tego wydawnictwa podkreśla szczególnie 126-stronicowa książeczka, która towarzyszy muzycznym płytom, ale może też być samodzielną publikacją.

Pierwsza część, to graficzna ilustracja historii polskiej emigracji oraz wydarzeń, które ją wymuszały, począwszy od rozbiorów w końcu XVIII wieku, aż po wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w roku 2004. Są tu grafiki i zdjęcia dobrze znane, jak i nigdy nie publikowane perełki.

W części drugiej znajdujemy, opatrzone zdjęciami, krótkie biogramy wszystkich artystów, którzy jako autorzy bądź wykonawcy pojawiają się na płytach CD.

 

Nie jest przypadkiem, że wydawnictwo „Sercem Polak, a talentem świata obywatel" otwiera fragment przemówienia wygłoszonego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w czasie III Światowego Zjazdu Polonii, w roku 2007.

 

„Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to opowieść o kompozytorach i wykonawcach, którzy żyjąc i tworząc na obczyźnie, zawsze podkreślali swój polski rodowód. To swego rodzaju multimedialna lekcja historii Polski, przygotowana byśmy pamiętali o Polakach żyjących przez lata, a czasami niemal całe życie, poza ukochaną ojczyzną. O Polakach, którzy realizując swoje wielkie talenty, nigdy nie zapominali o Polsce i rozsławiali jej imię na całym świecie.

 

Album objęła patronatem Rada Mediów Narodowych

 

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia